1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır seçmeni artık barış istiyor
Diyarbakır seçmeni artık barış istiyor

Diyarbakır seçmeni artık barış istiyor

Diyarbakır'da seçmenlerin gencinden yaşlısına herkes ilk olarak barışı istiyor. AKP ile HDP'nin Çözüm Süreci'ne ve bölgenin geleceğine ilişkin farklı açıklamaları var. İşte Diyarbakır'da seçimin nabzı...

A+A-
Güneydoğu seçim turumuzun son durağı Diyarbakır... 
 
2011 Genel Seçimleri'nde AKP 6, bağımsız 4 milletvekili seçilmiş. Turumuza ilk olarak yerel gazetecilerle başladık. Yerel gazetecilerin kentte edindikleri izlenimler: AKP'li adaylarını halkın arasında görmek pek mümkün değil. AKP'nin seçim çalışmaları Barış Süreci'ne ilişkin son günlerde meydana gelen olumsuz gelişmelerden etkilendi. Halkın soruları kaçamak cevaplarla geçiştiriliyor zira halkın önceliği barış... HDP'li adaylar neredeyse mahalle mahalle gezerken Hür Dava Partisi (Hüda Par) Adayları biraz çekingende olsa sessiz bir şekilde seçim çalışmalarını sürdürüyor.  
 
KUR'AN SİYASETE ALET EDİLMEMELİ
 
HDP ve AKP'ye adayların seçilmesi hususunda eleştiriler var. Aynı zamanda AKP'nin bölgede muhafazakar bir siyaset yapması halkta tepki uyandırmış. Halk biz zaten dindarız, dinimizi yaşıyoruz Kur'an'ın meydanlara çıkarılarak siyasete alet edilmesini istemiyoruz bizim başka ihtiyaçlarımız var diyor. Yerel gazetecilere göre HDP barajı aşamazsa gençlerin sokağa dökülme ihtimali söz konusu ve sokağa çıkanlara  HDP'nin değil Öcalan'ın sözü geçer. Rota haber'den Esra Şaşmaz'ın özel haberine göre, HDP'nin şansının AKP'den yüksek olduğu kanaati yaygın ayrıca HDP her mahalleye girip oy istiyor, vatandaşı dinliyor.  
 
 
AKP'NİN OYLARI HDP'YE KAYDI
Kentte dikkat çeken bir diğer husus ise Kobani meselesi... Erdoğan'ın 'Kobani düştü düşecek' açıklaması halk tarafından büyük tepkiye neden olmuş. Bu açıklama yüzünden AKP'ye verilen oylar HDP'ye kaymış durumda. İddiaya göre AKP ile Hüda Par arasında eskiden bir ittifak söz konusu iken şuan bu ittifak yok ancak her iki parti birbiri aleyhine söz söylemekten kaçınıyor. Yerel gazetecilerin ardından siyasetçilerle buluşmadan önce sokağa çıkıp seçmene kulak verdik. Kiminle konuştuysak ilk istek barış... Aslında seçmenin ilk isteği belki de tek isteği barış. Barışın olmasını herkes öyle içten anlatıyorki daha sonraki istekleri bu arzunun yanında sönük kalıyor. Diğer kentlerde olduğu gibi Diyarbakır'ında en büyük problemi işsizlik. Anneler "Diyarbakır'a fabrika kurulsun gençlerimiz boş kalmasın çalışsın" diyor.  
 
SEÇMENİN UMUDU HDP
Barış konusunda seçmenin umudu HDP... Seçmenler HDP'nin barajı aşacağına inanıyor, partinin barışçıl açıklamaları umudu perçinliyor.  Daha önce AKP'ye oy verenler bu seçimlerde HDP'ye oy vermeye karar vermiş, sebebini sorduğumuzda "13 yıldır bir şey görmedik. Erdoğan'ı çok seviyorduk barış gelecekti ama sözlerini tutmadı" cevabını alıyoruz. Ayrıca seçmenin daha önce Erdoğan'a oy verme sebebi ise dindar olması... Diyarbakır seçmeni gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine bilinçli, gelişmeleri takip ediyor. Son zamanlarda meydanlarda yapılan dini açıklamalar ve milliyetçi yaklaşımlar Kürt seçmenini rahatsız etmiş. Son olarak Kürt annelerinin mesajı "Asker de gerilla da bizim evladımız, ölümü istemiyoruz, barış gelsin".  
 
HDP'YE YAPILAN SALDIRILAR EDEPSİZCE
Kentin seçim nabzı halk nezdinde böyle. Sıra adayaların açıklamalarına geldiğinde ilk olarak AKP'nin adayı Seyyid Haşim Haşimi ile buluştuk. Geçtiğimiz günlerde Adana ve Mersin'de HDP'ye yapılan bombalı saldırılara ilişkin konuşan Haşimi: "Saldırıların gerekçesi Çözüm Süreci'ne bir bomba olarak algılamak gerek. Failleri bulmak hükümetin görevi. Neden bombalar atıldı? Bu saldırılar sağduyuya atılan bombalardır. Edepsizcedir" dedi. Bütün partilerin bu saldırıyı kınama noktasında buluşması gerektiğini söyleyen Haşimi, bu şekilde provokasyonların boşa çıkacağını anlattı. Çözüm Süreci'nde ciddi bir belirsizlik söz konusu olduğunu belirten Haşim Haşimi süreci AKP'nin devam ettirdiğini vurguladı. Haşimi, AKP olmazsa sürecin biteceğini iddia etti.   AKP'li Haşim Haşimi'yi dinleyen AKP'liler.
 
AKP'Lİ ADAY SEÇİM BARAJINA KARŞI
AKP'li Haşimi'ye seçim barajı hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda "Cizre Belediye Başkanı olduğumdan beri barajı eleştiriyorum fakat yüzde 10'luk baraj 12 Eylül'de ortaya çıkmıştır. Her parti bunun zorluğunu yaşamıştır" dedi. Çözüm Süreci'nin Erdoğan'ın güçlü liderliği ile başladığını vurgulayan Haşimi, güçlü bir lider olmasaydı süreç kabul görmezdi diye konuştu.Çözüm Süreci'nin HDP barajı aşamaması halinde bunun kendi sorunu olduğunu sürecin yine  yürüyeceğini belirten Haşimi "Süreç zaten Öcalan ile yürüyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlarda konuşmasının son derece doğal olduğunu belirten Haşimi: "Erdoğan seçildim, konuşurum diyor, konuşabilir" dedi.   AKP'li Haşim Haşimi ve AKP'lilerin basın mensuplarını alkışlarla uğurlarken. Daha sonra HDP'li adaylar Feleknaz Uca ve İdris Baluken'le buluştuk.
 
AKP'Yİ DESTEKLEMEYECEĞİZ
Gündemdeki HDP AKP'yi desteklyecek mi sorusuna İdris Baluken, AKP'yi desteklemeyeceklerini bu haberlerin seçim sürecini sabote etmek için çıkarıldığını söyledi. Seçimlerden sonra AKP'nin barışçıl bir tavır sergileyip sergilemeyeceği konusunda şüpheli olduklarını anlatan Baluken, Cumhurbaşkanı'nın strateji değiştirdiğini meselenin inkar noktasına geldiğini anlattı. İdris Baluken, HDP'nin barajı kesinlikle aşacağını söyleyerek aksi ihtimalin tartışılmasına gerek olmadığını ifade etti. HDP'li diğer aday Feleknaz Uca, seçim çalışmaları sırasında karşılaştıkları olayları anlatırken seçmenlerin AKP'nin yükselişini durdurmak, barış sürecini sürdürebilmek için polislerin dahi HDP'ye oy vereceklerini söyledi. Uca, HDP'nin temel hedefini yüzde 13 olduğunu söyledi.
 
KOBANİ AÇIKLAMASI AKP OYLARINI DÜŞÜRDÜ
Sözü tekrar alan İdris Baluken, Kobani olayları sırasında Erdoğan'ın 'Kobani düştü düşecek' açıklamasının AKP'ye oy kaybettirdiğini tabanın bu açıklamaya tepkili olduğunu anlatarak AKP'nin yüzde 20'nin altına düşeceğini iddia etti. Diyarbakır'da yüzde 65-67 civarında oyları olduğunu savunan Baluken, seçimler sırasında göç eden mevsim işçilerinin sandığa gitmelerini sağlamaya çalıştıklarını bu durumun oylarında bir patlama yaratacağını iddia etti. Din tartışmalarının AKP'nin gündemi maskelemek için kullandığını anlatan Baluken, iç ve dış politika, ekonomik kriz, yargının geldiği son noktanın din tartışmaları üzerinden değiştirilmeye çalışıldığını söyledi.  
 
ÖCALAN AYAKTA KARŞILIYOR
Son olarak HDP'li İdris Baluken'e Öcalan ile heyetin görüşmesini nasıl geçtiğini soruyoruz: "Devlet heyetinden 3 kişi, HDP'den 3 kişi yer alıyor. Salona girdiğimizde Öcalan bizi hep ayakta karşılıyor. Başta heyet Öcalan'ın sağlığı hakkında bilgi veriyor ancak Öcalan bu konunun konuşulmasını istemiyor, geçiştiriyor. Daha sonra heyet çalışmalarını, raporlarını aktarıyor, Öcalan aralarda sorular soruyor, son olarak Öcalan çözüm önerilerini anlatıyor..." HDP'nin isteği bu görüşmelerin sekreterya tarafından not alınıp arşivlenmesi ve akademisyenler, heyetler, gazeteciler tarafından takip edilmesi ancak bu talebe henüz hükümetten olumlu bir yanıt gelmemiş. Diyarbakır turumuzu bir günde bitiremedik yarın HÜDA PAR ile CHP'li adayların açıklamaları olacak. (Kaynak. Rotahaber / Esra ŞAŞMAZ )
 
 

HABERE YORUM KAT