1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Seçimlerini Kim Kazanır?
Diyarbakır Seçimlerini Kim Kazanır?

Diyarbakır Seçimlerini Kim Kazanır?

Son günlerin en popüler sorularından biri bu… Diyarbakır’ı kim kazanır?...

A+A-

Son günlerin en popüler sorularından biri bu… Diyarbakır’ı kim kazanır?...

Son haftalarda ülkede birçok gündem konusu birkaç günlük işgallerle önemini yitirirken,22 Temmuz 2007 seçimlerinden önce gündeme taşınan Diyarbakır, bu özelliğini yitirmiyor. Başbakan Erdoğan kurmaylarına “Yerel seçimlerde Diyarbakır’ı istiyorum’ diye hedef gösterirken, hali hazırda Diyarbakır Büyükşehir belediye başkanı olan DTP’li Osman Baydemir, ” Diyarbakır kaledir kimseye vermeyiz” diye ortaya atılıyor. Yerel seçimler normal takviminde gerçekleştirilirse önümüzde yaklaşık 1,5 yıl var. Yani o güne kadar bu köprünün altında çok sular akacak. Ancak bugünden manzaranın tonları giderek oluşmaya başladı.

***

Zaman zaman Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinin idarecileri ile görüşmelerimiz oluyor. Onlarla yaptığımız sohbetle güneydoğu’nun nabzını Diyarbakır’dan tutma imkanı buluyoruz. 22 Temmuz seçimleri sürecinde de yaptığımız bu görüşmelerden elde ettiğimiz sonuçlar bizi yanıltmadı. Büyük bir çoğunluk DTP’nin en az 40 vekil çıkaracağını iddia ederken biz yaptığımız tespitlerle bu rakamın yirmi civarında olacağını söylemiştik. Bunu söylerken tabi ki işkembe i kübradan atmamıştık; bölgede yaşayan ancak tarafsız gözlem yapabilen dostlarımızla konuştuktan sonra bu sonuca varmıştık.

***

Malum Diyarbakır’ın adı seçimlerle anılmaya başladı ya… Tabi bizim dostlarımıza da iş çıktı…. Hemen bir telefon trafiği gerçekleştiriyoruz. Sağduyularına inanıp güvendiğimiz ve her biri kendi alanında uzman olan bu akil adamlar, bize Diyarbakır ve dolayısı ile bölge ile ilgili değerlendirmeler yapıyor. Neden ‘bölge’ diyoruz çünkü Diyarbakır’da çıkan sonuç, genelde tüm bölgenin de ortalamasını oluşturuyor. Evet lafı uzatmadan sohbetlerimizin sonucnu sizinle paylaşalım…

***

Diyarbakırlılar son 25 yılda yaşadıklarından dolayı artık yorgun… Kentin adının sadece terör olayları ile anılmasını haksızlık olarak görüyorlar. Bu arada kentte yaşayan 1,5 milyon insana terörist gözü ile bakılmasını eleştirerek,” Böyle bakılması birilerinin ekmeğine yağ sürüyor. Kendilerini olduğundan daha büyük göstermelerini sağlıyor. Diyarbakırlılar ülke tarihine birçok devlet adamı, şair ve bilim adamı vermiştir. Silahlar susarsa yine vermeye devam edecektir. Barutun döküldüğü topraklarda ot bitmez, otun bitmediği yerde ekmek olmaz” diye konuşuyorlar. Ve kent imajının düzeltilmesi için geçtiğimiz haftanın sonunda Güneydoğu gazeteciler cemiyeti, Diyarbakır turizm tanıtma derneği ve Ticaret odası öncülüğünde, Türkiye’nin birçok tanınmış köşe yazarını Diyarbakır’a davet ediyorlar. Düzenlenen panelin sonuçları birçok ulusal gazetede köşe yazısı ve haber olarak pozitif özellikleri ile yer aldı. Dün de TÜSİAD üyeleri Diyarbakır’daydı. Edindiğimiz bilgilere göre ortak yatırımlarla ilgili bölgedeki iş adamları ile ön görüşmeler yapılıyor. Hükümet kanadı da bunu sonuna kadar destekliyor. Yatırımların hızlandırılması için çeşitli kolaylıklar oluşturulmaya çalışılıyor. Ne güzel bir tablo..

***

Geçtiğimiz kurban bayramında da batı kentlerinde yatırımı olan birçok işadamı, kurbanlarını Diyarbakır’da kesmiş bayramı Diyarbakırlılarla geçirmişti. 6 masum insanımızı kaybettiğimiz bombalama olayında ise insanlar yalnız bırakılmamış, ailelere taziyeler sunulmuştu. Başbakan, ana muhalefet partisi genel başkanı, genel kurmay başkanı ve birçok sivil toplum örgütü Diyarbakırlılarla dayanışmaya girişmiş şiddet ve teröre karşı ortak deklarasyon yayınlanmıştı.

***

Sözün kısası oradaki dostların dediğine göre tercihlerini belirlerken Diyarbakırlı yapılan iyiliği asla unutmayacak. Dün unutmadığını gösterdi. Yarın da gösterecek. ‘Elçiye zeval olmaz’ bizden söylemesi Diyarbakırlılar böyle düşünüyormuş. Gerisini de politikacılar düşünecek…   (25.01.2008 Star / Mehdi TANAMAN)