1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Sarmaşık Derneği Toplantısı
Diyarbakır Sarmaşık Derneği Toplantısı

Diyarbakır Sarmaşık Derneği Toplantısı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sarmaşık Derneği’nin gıda toptancıları ve işverenlerle yaptığı toplantıda “Toplum gerçeğine yabancılaşmayı ortadan kaldırmalıyız” dedi.

A+A-

Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’ndaki toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sarmaşık Derneği Genel Başkanı Osman Baydemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya Toptancılar Sitesi bünyesindeki gıda toptancıları ve işverenler katıldı.

 

 

kullan Dernek Genel Sekreteri Şerif Camcı dünyada ve Türkiye’deki yanlış yardım anlayışını bertaraf etmek amacını taşıdıklarını ve bu konuda başarılı olduklarını söyledi. Camcı “İnsanları rencide eden anlayışı sorgulayarak ve nasıl yapılması gerektiği üzerinde bir dizi çalışma yürüttük. Aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu birçok akademik kesim Sarmaşık’ı mercek altına alıp inceliyor. Sarmaşık bu anlamda bir model oluşturdu” diye konuştu

. Camcı 14 bin ailenin kendilerine başvuru yaptıklarını bunları durumlarına göre gruplara ayırdıklarını belirterek bin 100 aileye gıda yardımı yaptıklarını belirtti. Yardımda bulundukları ailelerin minnet ve hayır duasını aldıklarını söyleyen Camcı “Bizler bu insanların minnet duygusunu yaşamalarını istemiyoruz. Hatta bu yardımların onların hakkı olduğunu düşünüyor, bir nebze de olsa bu tablonun suçlusunun bizler olduğunu düşünüyoruz. Uygun bir zamanınızda hepinizi gıda bankasına bekliyoruz” dedi.

 

Yabancılaşmayı ortadan kaldırmalıyız

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Sarmaşık Derneği ile doğru bir iş yaptıklarına inandıklarını söyleyerek “Bu işte başarılı olmanın yegane yöntemi katılımcı ve paydaş sayısını arttırmaktır. Amaç farkındalık yaratmaktır. Damlalar birleştikçe önemli oranda bu sorunu yeneceğimize inanıyorum” dedi. Metropol kente doğru ilerledikçe toplumun gerçeğine yabancılaşma yaşandığına dikkat çeken Baydemir “Ben 4 yıldır bireysel yaşantıma dikkat ediyor, israftan kaçınıyor, yapanları uyarıyorum. Toplumda da böyle bir bilinç yaratmalı, bu yabancılaşmayı ortadan kaldırmalıyız” dedi. Zamanının yüzde 25’ini istihdam alanı yaratma çalışmalarına ayırdığını ifade eden Baydemir “Şu anda yaptığımız çalışma balık vermektir. Şüphesiz bu durum sonsuza kadar sürmez. O nedenle istihdam alanı yaratmalıyız” diye konuştu. Türkiye’nin batı yakasındaki ve yurtdışındaki işadamlarını Diyarbakır’da buluşturduğunu söyleyen Baydemir “Sırada en az 3-4 milyarlık Euro sermaye bekliyor. Ama bir patlamayla her şey duruyor. Fizibilite çalışmaları yapılıyor, onca emek, çaba bir tekmeyle heba oluyor. Ekonomik istikrar olmayınca yatırım yapılmıyor” dedi.

Hiçbir darlık ilelebet değildir

Fabrikalar açılması, iş alanlarının yaratılması için kalıcı barışı bekleyemeyeceklerini söyleyen Baydemir  “31 Ağustos’ta yapılacak Barış mitingine katılacağız. Ancak bunu yaparken boş durup beklememeliyiz. Örneğin Kudüs’te her gün yaşanan patlamalara ve acılara rağmen turizm potansiyeli sekteye uğramıyor”

kullan

 

 

 şeklinde konuştu. Kent kaynaklarının bölge nüfusuna yettiğini ancak bölgenin şu an darlık yaşadığını söyleyen Baydemir “Ben inanıyorum ki hiçbir darlık ve hiçbir ferahlık ilelebet değildir. Bu kentin, bu halkın da önü ferahlıktır, aydınlıktır.” dedi.

 

Kaya: Çözüm bizdedir

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya da “Dışarıdan gelen yasal düzenlemeler, teşvik sistemleri gibi hangi öneri gelirse gelsin bizim kimyamıza uymuyor” sözleriyle konuşmasına başladı. Bölgenin geri kalmışlık ve istihdam sorununun dışarıdan gelecek kişiler ve önerilerle çözülemeyeceğini söyleyen Kaya “Çözüm kesinlikle bizdedir.

kullan

 Biz burada 50 bin aileye ulaşabilirsek sorunun büyük kısmını çözeriz” dedi. Sadece gıda ve giyim yardımı ile sorunun çözülmeyeceğini söyleyen Kaya “Çalışmadan üretebilecek bir toplum değiliz. Yoğun bakımdaki bir hastayı ayağa kaldırıncaya kadar yardım ederiz. Kendi yemeğini yemesini sağladıktan sonra o hastaya yardım etmeye devam edersek tembelleştirerek kötülük etmiş oluruz. Bu nedenle toplumu tembelleştirmeden, dilenen, el açan haline getirmeden istihdam sağlamalıyız. Elbette ki bunu yaparken önce karnını doyurmalı, sonra iş beklemeliyiz. Aç insan çalışamaz”diye konuştu.

 

Ücretsiz eğitim vermeye hazırız

Ticaret ve Sanayi Odası olarak 22 eğitmenin eğitmenlik yapacağı eleman yetiştirmeye yönelik projeyi Valiliğe sunduklarını söyleyen Kaya, yoksul ailelerin fertlerinden belirlenen kişilere ücretsiz eğitim vermeye hazır olduklarını söyledi. 50 bin insana ulaşmanın çok zor olmadığını ifade eden Kaya şöyle konuştu: “Yoksulu çok olduğu gibi zengini de çok olan bir kentteyiz. Yöntemi doğru oluşturursak aç insanı doyurduktan sonra iş sahibi yapan bir kurum haline gelebiliriz. Bu konuda güçlüyüz, önemli olan yöntemi doğru kurmaktır.”