1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Saldırısının faiilerinden 3'ü yakalandı
Diyarbakır Saldırısının faiilerinden 3'ü yakalandı

Diyarbakır Saldırısının faiilerinden 3'ü yakalandı

Failler dün gece savcılık izniyle kentin 30 ayrı noktasında yapılan baskınlar sırasında bir evde yakalandı. Örgütün dağ kadrosundan gelen Mehmet Şah Yildeniz adlı 28 yaşındaki dördüncü zanlı ise aranıyor.

A+A-

Diyarbakır’daki polis servis aracına saldırıyı gerçekleştiren 3 terörist yakalandı.

Failler dün gece savcılık izniyle kentin 30 ayrı noktasında yapılan baskınlar sırasında bir evde yakalandı. Örgütün dağ kadrosundan gelen Mehmet Şah Yildeniz adlı 28 yaşındaki dördüncü zanlı ise aranıyor.

Deneme çekimi saldırıyı görmeyi engelledi

Diyarbakır’da polis otobüsüne düzenlenen saldırı görüş açısında bulunan bir MOBESE kamerası vardı ancak deneme amaçlı kullanılan kameradan sağlıklı kayıt alınamadı. Polis, saldırganları çevredeki şirket güvenlik kameralarını inceleyerek belirledi. Diyarbakır’da Ocak ayında 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan askeri servis aracına yönelik saldırının ardından kentte kameralı izleme sistemi MOBESE için çalışmalar başlamıştı. Dün gerçekleşen son saldırının ardından MOBESE sistemi yeniden gündeme geldi.  Diyarbakır’da yalnızca birkaç noktada deneme amaçlı kamera kullanılıyor. Polis otobüsüne düzenlenen ve 5 kişinin şehit olduğu saldırının meydana geldiği bölgeyi gören bir kameranın bulunduğu ancak deneme amaçlı kullanıldığı için sağlıklı kayıt alınamadığı öğrenildi.Polis faillerin çoğunu çevredeki bazı kuruluşların güvenlik kameralarını inceleyerek belirledi. Yetkililer, Diyarbakır’da MOBESE sisteminin kurulmasının, türkiye genelindeki ortak sisteme bağlanma çalışmaları nedeniyle uzun sürdüğünü söyledi. Sistem devreye girdiğinde Diyarbakır’ın en kritik 220 noktası kameralarla izlenebilecek.
Deneme amaçlı Seyrantepe kavşağına konulan kameranın ise tam aktif olmadığı için net kayıt yapamadığı ancak çevredeki bazı kuruluşların özel güvenlik kameralarının olayın çözülmesinde yardımcı olduğu öğrenildi.Olay yerinde, saldırıda kullanılan 2 kalaşnikof marka tüfek bulunurken, silahların üzerinde yapılan parmak izi araştırması sonucunda teröristlerden birinin kimliği belirlendi. Kimliği belirlenen Mehmet Şah Yildeniz adlı kişinin 1998 yılında terör örgütü PKK’ya katıldığı ve bu saldırıyı gerçekleştirmek üzere kamptan Diyarbakır’a geldiği belirtildi.Yildeniz’in saldırıdan 3 gün önce olay yerine gelerek keşif yaptığı ve saldırıyı aracın kent merkezine girişi sırasında otobüsün yokuş çıkarken süratinin en aza düştüğü noktada gerçekleştirmeyi kararlaştırdığı belirtildi.10 yıl önce terör örgütüne katıldığı belirtilen Mehmet Şah Yildeniz’in saldırıyı planlayan kişi olduğu ve dün beraberinde 3 teröristle gelerek saldırıyı yaptıkları öğrenildi. Teröristlerden ikisinin polis servis aracına el bombası attığı, diğer 2 kişinin ise kalaşnikof marka uzun namlulu tüfekle ateş ettiği belirtildi.Polis aracına dün yapılan saldırıda Ahmet Kılıçarslan, Adem Seyfioğlu, Ramazan Tavşancı, Duran Karaboğaş ve Vedat Ulu şehit olmuş, 18 kişi yaralanmıştı.