1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır Rojava'ya ses verecek
Diyarbakır Rojava'ya ses verecek

Diyarbakır Rojava'ya ses verecek

Diyarbakır'da 18 Ocak'ta yapılacak olan Rojava mitingine çağrıda bulunan Cenevre – 2 toplantısında Rojava'daki Kürtlerin statülerinin konuşulması gerektiğini belirten BDP İl Eş Başkanı M. Emin Yılmaz, “Kürtlerin statüsüz yaşamayacağı ortada. Suriye'de çöz

A+A-
Cenevre – 2 toplantısı öncesi Diyarbakır'da büyük bir katılım ile 18 Ocak Cumartesi günü İstasyon Meydanı'nda yapılacak olan miting ile Rojava halkına destek verecek olan BDP Diyarbakır İl Örgütü konu ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.
 
İl binasında yapılan toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Fırat Anlı, İl Eş Başkanları Zübeyde Zümrüt ve M. Emin Yılmaz katıldı. Toplantıda basına konuşan İl Eş Başkanı Yılmaz, Ortadoğu'da yaşanan yeni şekillenmede gerçek bir baharın oluşmadığını belirtti. Suriye'de yaşanan durum ile bazı gerçeklerin ortaya çıktığını kaydeden Yılmaz, “Son olarak Suriye'de yaşanan durumla beraber, Kürtlerin Ortadoğu'da yüz yıldır yaşamış olduğu statüsüz yaşamı kabul edilemeyeceği gerçekliği ortaya çıkmıştır” dedi. 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak olan toplantının Kürtler açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, önemli kararların alınmasını beklediklerini söyledi.
 
'Kuzey'li Kürtler bu konuda hassasız'
 
Toplantının yapılamamasının ciddi kaoslara gebe olacağını ve bu kaos sonucunda süren savaşın uzun sürmesi demek olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bu konuda özellikle Rojava'da Kürtler oluşturmuş olduğu Kürt Yüksek Konseyi bünyesinde oluşan meclisler temsil yetini yakalamış bulunmaktadır” diye konuştu. Rojava'da oluşan birlikteliğin önemine işaret eden Yılmaz, “Kuzey'li Kürtler olarak bu gelişmelere hassas bir şekilde yaklaşıyoruz. Bizler üzerimize düşen görev ne ise onu yapmak için hazırız” dedi. Kürtlerin ikinci bir Lozan yaşamasına izin vermeyeceklerinin altını çizen Yılmaz, Kürt halkının birlik içerisinde olması durumunda hiçbir gücün kendilerini kandıramayacaklarını belirterek, “Kürtlerin statüsüz yaşamayacağı ortada. Suriye'de çözümün anahtarı olan Kürtler ikinci Lozan'ın yaşanmasına izin vermeyecektir” dedi.
 
'Miting'e güçlü bir katılım yapalım'
 
BDP olarak Cenevre – 2 toplantısına çok hassas bir şekilde yaklaştıklarını kaydeden Yılmaz, 18 Ocak günü İstasyon Meydanı'nda yapacakları mitingin hazırlıklarında sona yaklaştıklarını ve güçlü bir katılımın sağlanacağını belirterek, “Tüm duyarlı kesimleri 18 Ocak Cumartesi günü İstasyon Meydanı'nda yapacağımız mitingimize davet ediyoruz. Güçlü bir katılım sağlayarak Rojava halkının yanında olacağız” diye konuştu. Toplantı ardından gazetecilerin sorularına yanıt veren Yılmaz, miting için gerekli başvuruları yaptıklarını belirtti. Bir gazetecinin Başbakan'ın El – Nusra ile ilgili açıklamalarına da değinen Yılmaz, “Başbakan El – Nusra ve El – Kaide'ye destek vermediklerini söylüyor. Umarım bu açıklama uygulanır. Bu politikalardan vazgeçmelerini istiyoruz. Eğer bu çetelere yardımlar durur ise biz bunu olumlu bir adım olarak görürüz” diye konuştu.
 
Çınar'da bildiri dağıtıldı
 
Öte yandan BDP Çınar İlçe Örgütü, 18 Ocak'ta Diyarbakır'da Rojava halkının Cenevre'de yapılacak toplantıya kendi siyasi statüsü ile katılması istemi ile yapacağı mitinge davet için bildiri dağıtıldı. BDP İlçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP İlçe Eş Başkanları Rahmi Özmen, Ayşe Ay ve BDP Çınar Belediyesi Eş Başkan Adayı Rukiye Eryılmaz, meclis üyeleri ve BDP'liler miting bildirilerini dağıttı. Bildiri dağıtımı öncesi açıklama yapan BDP Çınar İlçe Eş Başkanı Rahmi Özmen, düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaparak, Cumartesi günü yapılacak mitinge, BDP Çınar İlçe Örgütü önünde bir araya gelerek, saat 12.00′de hareket ederek Diyarbakır'daki mitinge kitlesel katılım sağlayacaklarını söyledi. 

HABERE YORUM KAT