1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Ramazan Bayramına hazır
Diyarbakır Ramazan Bayramına hazır

Diyarbakır Ramazan Bayramına hazır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, halkın Ramazan Bayramını huzur ve güven içerisinde geçirmesi için ilgili birimleriyle birlikte bayrama hazır. Sağlık hizmetlerinden ulaşıma, fen işlerinden zabıta ve çevre koruma hizmetlerine kadar birçok alanda bayram ha

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hafta sonu tatilleriyle birlikte 4 gün sürecek olan Ramazan Bayramını Diyarbakırlıların rahat ve huzurlu bir ortamda geçirebilmeleri için gerekli hazırlıklar tamamlandı. Ulaşım, Zabıta, Çevre Koruma, Sağlık ve Fen İşleri Daire Başkanlıkları ile kent genelinde bayram hazırlıkları ve tedbirleri alan Büyükşehir Belediyesi bayrama hazır.

Gıda kontrol hizmetleri

Sağlık Daire Başkanlığı tarafından bayrama hazırlık amacıyla yurttaşların kaliteli, güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Gıda denetim ekipleri tarafından Arefe gününe kadar gıda üretimi, satışı ve tüketiminin yapıldığı işyerlerine denetimler gerçekleştirilecek.

Mezarlık hizmetleri

Hem Arefe günü hem de Ramazan Bayramının 1'inci günü yurttaşların mezarlık bölgelerini rahat, huzurlu ve güven ortamında ziyaret etmeleri için her türlü kolaylaştırıcı hizmetler yürütülmektedir. Bu amaçla başta temizlik olmak üzere her türlü trafik hizmetini de kapsayan program dahilinde çalışmalar sürdürülüyor. Bayram boyunca Alo 188 Mezarlık Defin Hattı aracılığı ile de vatandaşların defin hizmetleri kesintisiz devam edebilmesi amacıyla önlemler alınmaktadır.

Kabir ziyaretleri için ücretsiz araç

Yurttaşların kabir ziyaretlerini rahat bir biçimde gerçekleştirmeleri için kolaylık sağlanarak mezarlık alanında temizlik ve bilgilendirme yapılacak. Arefe günü ve Bayram namazının ardından mezarlıklara gitmek üzere ücretsiz araç kaldırılacak. Başta mezarlıklar bölgelerinde olmak üzere tüm seyyar satıcılar ve dilencilere yönelik tedbirler alınacak.

Otobüsler ücretsiz

Bayram 1'inci ve 2'nci günü yurttaşların yakınlarını rahatlıkla ziyaret edebilmeleri için belediye otobüsleri ücretsiz olacak. Belediye ekipleri kent trafiğinin seyrini hızlandırarak, engel teşkil edecek, güçlük çıkartacak ve tehlike arz edecek olumsuzlukları engelleyecek.

Hayvan Bakımevi hizmetleri

Bayram boyunca sokakta yaşayan başıboş, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması ve sağlıklı yaşamlarının devamı için ekipler 24 saat esaslı çalışmalar yapacak. Bu amaçla özellikle kazaları esnasında yerinde müdahale için Mobil Kısırlaştırma ve Hasta Nakil Aracı ile görevli veteriner hekim ile veteriner sağlık personelleri aralıksız çalışacak.

Zabıta hizmetleri

Zabıta Daire Başkanlığı tarafından ibadet yerleri ve mezarlıklarda dilenciler ve seyyar satıcılar için ilave tedbirler alınacak, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken rahatsız edilmemeleri için söz konusu bölgelerde gerektiğinde personel takviyesi yapılacak. Mezarlık önlerinde trafik zabıta ekipleri tarafından düzenli trafik tedbirleri alınacak.

Fen İşleri çalışmalarına ara verilecek

Fen İşleri Daire Başkanlığının kent genelinde yürütmekte olduğu çalışmalara ise bayram süresince ara verilecektir.

 

HABERE YORUM KAT