1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır provokasyonlara karşı tek ses
Diyarbakır provokasyonlara karşı tek ses

Diyarbakır provokasyonlara karşı tek ses

Diyarbakır’da Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran, HDP’liler Bayram Dağtan, Bayram Özelçi ve Emin Ensen’in öldürülmesi nedeniyle artan provokasyon kaygıları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partileri harekete geçirdi.

A+A-

 Yayımlanan ortak açıklamayla, provokasyonlara karşı duyarlılık istendi.Diyarbakır’da aralarında DBP, HDP, CHP, ESP, EMEP, KJA (Özgür Kadın Kongresi), Ziraat Odası. Azadi Hareketi, GÜNSİAD, 78’ler Girişimi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), DİSİAD, Rojava Yardımlaşma Derneği, EMO, KMO, KESK, İMO, MHD, Barış Anneleri, Kadın Akademisi, TMOBB, DTK Sağlık Meclisi, GÖÇ-DER, İHD, Diyarbakır Barosu, Sarmaşık Derneği, TUHAD-FED, Tabipler Odası, KÜRDİ-DER, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ortak bir açıklama yaparak, 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaylarla ilgili halkı sağduyulu davranmaya çağırıp, provokasyonlara dikkat çekti.


DTK binası önünde 31 bileşen adına açıklama yapan DTK Başkanlık Divanı Üyesi Saliha Aydeniz, seçim takvimin başladığı günden bu yana demokratik siyasete yönelik faşizan saldırıların yoğunlaşarak devam ettiğini söyledi.

Seçim takviminin başladığı günden bu yana, demokratik siyasete yönelik faşizan saldırıların ardı arkasının kesilmediğini belirten Aydeniz “Seçim sürecinin tek değişim ve dönüşüm gücü olarak kabul edilen HDP’ye demokratik çevrelere ve özelliklede halkımıza yönelik ırkçı, faşizan saldırılar devam etmektedir. 5 Haziran katliam provasına dirayetle ve sabırla yaklaşan halkımız; ısrarla 90’lı yıllardaki gibi kirli karanlık bir oyunun içine çekilmek istenmektedir” dedi.


Diyarbakır’da yaşanan olayların biran önce faillerin bulunup yargı önüne çıkarılmasını beklediklerini vurgulayan Aydeniz “Bir merkez tarafından yönetildiği belli olan olaylarda yaşamını yitiren 4 vatandaşımız için Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Diyarbakır halkına baş sağlığı diliyoruz. Hastanede yaşam mücadelesi veren ağır yaralı Fesih Çınar’a ve diğer yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bizler demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri olarak bu durumdan kaygı duyduğumuzu ama aynı zamanda da Amed’de yaratılmak istenen kaos ortamına karşı demokratik tepkimizi dile getireceğimizi belirtiriz. Bu konuda tüm Diyarbakır halkını ve duyarlı çevreleri sağduyulu olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.


90’lı yıllarda Olağanüstü Hal koşullarında paramiliter güçler eliyle, illegal yollardan binlerce masum insanı katledenlerin, bugün yine aynı kirli oyunu tekrarlamak istediklerini dile getiren Aydeniz, şöyle devam etti:


“Ama bilinmelidir ki; halkımız her zamankinden daha bilinçli ve örgütlü bir halktır. Geçmişte yaşadıklarını unutmadığı gibi, bir daha aynı acıların yaşanmasına izin vermeyecektir. Büyük bir hezimet yaşayan AKP, halkımıza ve demokrasi güçlerine karşı ‘Ya ben iktidar olurum, ya da yaşamı size cehennem ederim’  zihniyeti ile terör estirmektedir.  İhya-Der Başkanı’nın öldürülmesine göz yumularak, karanlık güçler eliyle şehirde bir kaos ortamı yaratılarak, kardeş kardeşe vurdurulmaya çalışılmaktadır. Tüm bu yaşananları sivil toplum örgütleri ve kuruluşları olarak kaygı ile izlemekteyiz. Halkımıza tekrar geçmiş yıllardaki vahşet ve katliamları yaşatılmasına izin vermeyeceğimizi ve buna tüm kurum ve kuruluşlar, siyasi partiler olarak dur diyeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Demokratik siyaset hakkını kullanan halkımızın seçim zaferini kana bulayan güçleri lanetliyor ve kınıyoruz. Halkımıza reva görülen katliamlara karşı canımız pahasına karşı duracağımızı ve tutum sahibi olacağımızı belirtiyoruz.

 

Devlet ve hükümet,  katliamlar karşısında gerekli sorumluluğu göstermeyerek güvenliği sağlayamamışlardır. İhya Der başkanına ve yurttaş meclisi çalışanlarımız dahil 80'den fazla kişiye ölüm tehlikesi altındasınız diyerek bir diğer gurubu hedef gösteren Diyarbakır Emniyeti’ne soruyoruz. Bu istihbaratı nereden aldınız? Tehdit eden güçleri niye engelleyemediniz? İhya-Der Başkanı'nı neden koruyamadınız? Olayların büyümesini neden engellemediniz? Cevaplayın! Bizler tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak halkımızın en insani, demokratik halklar temelinde özgür ve eşit temelde yaşama hakkına sahip olduğunu belirtiyor ve kardeşlik temelinde ortak bir yaşamın mümkün olduğuna inanarak herkesi, demokrasi ve barışa sahip çıkmaya davet ediyoruz”
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler