1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır polisine yanmaz üniforma
Diyarbakır polisine yanmaz üniforma

Diyarbakır polisine yanmaz üniforma

DİYARBAKIR- İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne riskli bölgelerde görev yapan çevik kuvvet ekiplerine yanmaz kumaştan üretilen üniforma tahsis edildi.

A+A-

Polislerin toplumsal olaylarda göstericiler tarafından atılan motolof ve benzeri aletlerden korunmaları için artık yanmaz kumaştan üretilen üniformayı giyecek. İlk etapta 500 adet üretilen yanmaz üniforma toplumsal olayların yoğun yaşandığı şehirlere gönderildi. Toplumsal olayların sık sık yaşandığı Diyarbakır'a gönderilen 100 adet üniformalar çevik kuvvet ekipleri tarafından kullanılmaya başlandı.

Diyarbakır'a gönderilen yanmaz üniformaların tanıtımı yapılan tatbikatla basına tanıtıldı. Üzerine benzin dökülerek ateşe verilen üniforma polis kendi imkanlarıyla söndürebilme imkanına da sahip. Üniformaların sadece toplumsal olaylarda değil, bir çok affet durumlarında kullanılacak. Yapılan tatbikat sonrası bir açıklama yapan Diyarbakır Emniyet Müdürü Çevik Kuvvet Şube Müdürü Demez Ercan, yanmaz üniformaların polis ekiplerine büyük bir güven verdiğini ve toplumsal olaylarda meydana gelecek hadiselerde yaralanma olaylarına karşı da çok etkili olduğunu söyledi.

Ercan, "Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından uzun bir süreden beri yaptığı AR-GE çalışmaları doğrultusunda bazı firmaların yanmaz termal üniforma test etmişlerdi. Önce alırken testi yapıldı, daha sonra bölgelere göre dizaynı yapılar pilot bölgeler seçildi. Bu konuda ciddi bir başara sağlandı. İlk etapta 500 tane alım yapıldı. Memnuniyet arz ettiği için alımlar devam edecektir. Bu kıyafetin arkadaşımıza çok ciddi bir güven vermekte. Görevini yaparken korkusuz bir şekilde rahatlıkla görevlerini ifa ediyorlar. Olaylarda endişeleri olmamış oluyor.

Daha önce bir kişi yaralandığında iki kişi yardıma gidiyordu. Ama bu üniforma sayesinde böyle bir hadise meydana gelmeyecektir. Diyarbakır çok ciddi bir model, Türkiye ve dünyada deneyimi en yüksek olan yerlerden biridir. Bütün arkadaşlarımız ilk yardım kurslarından geçiyor. İlgili birimlerle sürekli diyalog halindeyiz. Diyarbakır'a ilk aşama bu üniformadan 100 adet gönderildi. Genel Müdürlüğümüzün alımları önümüzdeki günlerde de olacaktır. Tüm şehirlerimize dağıtımı sağlanacak" dedi.

HABERE YORUM KAT