1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır polisinden 'Joker' operasyonu
Diyarbakır polisinden 'Joker' operasyonu

Diyarbakır polisinden 'Joker' operasyonu

DİYARBAKIR– Diyarbakır'da polisin okuma yazma bilmeyenlerin yerine 5 bin lira karşılığında ehliyet sınavına giren şahıslara yönelik düzenlediği operasyonda 16 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü (KOM) ve Mali Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri, Bismil ilçesinde özel bir sürücü kursunun ehliyet sınavlarında adayın yerine başka kişilerin sınava girdiği tespit edildi.

Yapılan titiz çalışmalar sonucu suç örgütü ile irtibatı bulunduğu tespit edilen 10 adayın yerine jokerlerin sınava katıldığı, bir şahsın suç örgütünden temin ettiği sahte diploma ile bir hastanede işe yerleştirildiği, 5 şahsın ise aldığı sahte diploma ile sürücü belgesi almak için müracaatta bulunduğu belirlendi. Yapılan çalışmaların ardından Bismil, Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçeleri ile İstanbul ve Muş illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Örgütün lideri olduğu öğrenilen Ş.Ö.'nün de aralarında bulunduğu toplam 16 kişi gözaltına alınırken, şüphelilere ait ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda başkası adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı, üçüncü şahıslara ait çok sayıda nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi, sahte olduğu değerlendirilen çok sayıda diploma aslı ve fotokopisi, farklı kurumlara ait belgeler ele geçirildi.

Şahısların 5 bin lira karşılığında okuma yazma bilmeyenlerin yerine sınava girdikleri öğrenilirken, geçmişe yönelik 18 bin dosyanın inceleneceği belirtildi. Yakalanan 16 kişiden 8'i 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, resmi belgede sahtecilik, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, görevi kötüye kullanarak menfaat temin' etmek suçlarından sevk edildikleri mahkemece tutuklanırken, 3 kişiye adli kontrol kararı verildi. 5 kişinin ise yapılan ilk sorgulamanın ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT