1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır polisi isterse her olayı aydınlığa kavuşturur’
'Diyarbakır polisi isterse her olayı aydınlığa kavuşturur’

'Diyarbakır polisi isterse her olayı aydınlığa kavuşturur’

Diyarbakır Barosu avukatları, Sur’da katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi’yi 42. gününde andı.

A+A-

Etkinlikte açıklama yapan Baro Başkan Yardımcısı Av. Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin sürekli “Diyarbakır polisi isterse her olayı aydınlığa kavuşturur” dediğini belirterek, “Diyarbakır polisi isterse Tahir Elçi'nin katilini de arkasındaki karanlık güçleri de bulabilir. Bugün 42. gün ancak hala bir fail, bir şüpheli yok ortada. Bugün buradan yetkilileri açıkça görevlerini yapmaya, failleri bulmaya davet ediyoruz” dedi.
 
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 42. gününde Adliye Sarayı önünde baro avukatları tarafından anıldı. Anma etkinliği Sur ilçesinden duyulan yoğun tank ve top atışı sesleri altında gerçekleştirildi.

 

Etkinlikte açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Av. Ahmet Özmen, “Ne yazık ki hala ortada bir fail ve arkasındaki karanlık ellerden bir iz yok. Değerli başkanımızın bir sözü vardı.

 

Kendisi sürekli derdi ki ‘Diyarbakır polisi isterse her olayı aydınlığa kavuşturur’ biz de diyoruz ki Diyarbakır polisi isterse Tahir Elçi'nin katilini de arkasındaki karanlık güçleri de bulabilir. Bugün 42. gün ancak hala bir fail, bir şüpheli yok ortada. Bugün buradan yetkilileri açıkça görevlerini yapmaya, failleri bulmaya davet ediyoruz” dedi.
 
‘Halep, Felluce ve Rakka'dan gelen sesler geliyor Sur'dan’
 
Sur’daki yoğun top seslerine dikkat çeken Özmen, “Bugünkü etkinliğimizi sizin de şahit olduğunuz üzere çok yoğun tank ve top sesleri altında yapıyoruz. Hemen yanı başımızdaki Sur ilçesinde şu anda kara dumanlar yükselmekte. Halep, Felluce ve Rakka'dan gelen sesler geliyor Sur'dan.  

 

Yerleşim birimlerinde, ailelerin, çocuk ve yaşlıların yaşadığı sivil yerleşim yerlerine böyle fütursuzca top atışları yapılması ne hukuken, ne ahlaken ne de vicdanen açıklanacak bir durum değildir.  Tam 42. gündür devam eden sokağa çıkma yasağı iki defa günü birlik olarak ara verildiyse de kesintisiz devam etmektedir” dedi.
 
‘Adliyeye kurşunlar altında gelip gidiyoruz’
 
Özmen açıklamasının sonunda şunları söyledi:

 

“Yenişehir'deki Adliye binasına, Sur'a 600 metre uzaktaki Adliye binasına gelir giderken maalesef kurşunlar altında gelip gidiyoruz. Bundan iki hafta önce Baro Saymanımız Av. Welat Alan’ın, geçen gün de Genel Sekreterimiz Abdullah Çağer’in bürolarına Sur’dan gelen kurşunlar isabet etmiştir. Bu sokağa çıkma yasağı uygulamasının derhal sona erdirilmesi ve Sur'daki hayatın normale döndürülmesi için buradan yetkililere açıkça çağrıda bulunuyoruz.

 

Ayrıca bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin sokağa çıkma yasaklarına karşı yapılan başvuru kapsamında Türkiye'ye savunma yapması için tanıdığı sürenin son günündeyiz. Beklentimiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu hukuksuz uygulamaya derhal son vermesidir. "

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler