1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır paket´i tanımadı
Diyarbakır paket´i tanımadı

Diyarbakır paket´i tanımadı

Barış ve Demokrasi Partisince (BDP) Diyarbakır'da yürüyüş düzenlendi.

A+A-

BDP il binası önünde toplanan ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de aralarında bulunduğu bir grup, Belediye Konukevi'ne doğru yürümek istedi.Güvenlik güçleri, grup içerisinde yüzleri kapalı bir grubun bulunduğunu ve örgüt lehine sloganlar atıldığı için yürüyüşe izin vermeyeceklerini bildirmesi üzerine, Beştaş, Ayna ve Zümrüt, İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Murat Gök ile görüştü.

Ayna, yüzü kapalıların yüzlerini açtıracağını, grubun içerisinde kendisinin de yer alacağını belirterek, 'Herhangi bir gelişme olursa önünde ben duracağım. Arkadaşlarımız yüzlerin açılması ve bayrakların kaldırılması için otobüsten anons ediyor' dedi. Gök ise grupta yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğunu, bunların 2 bin 950'sinin çok masum olduğunu düşündüğünü ifade ederek, şunları kaydetti: '50 kişi yüzünden Diyarbakır'ı mahfetmeyelim. Bakın bir çözüm süreci var. Paketler açıklanıyor. İnşallah devamı var. Siz pankartları toplayın, geri kalan şeylerde ben yardımcı olacağım. Hiç sorun olmayacak. Biz size yürüye yürüye yol yapacağız, yardımcı olacağız. Tamamiyle demokratik haklarını kullanan kitleye sesleniyorum. Lütfen aranızdaki 50 kişi yüzünden bugünümüzü berbat etmeyelim, Diyarbakır'a yakışır bir gün olsun.'Yapılan görüşmelerin ardından yasadışı bayrakların açılmaması şartıyla izin verilen yürüyüş sırasında, grubu slogan atılmaması ve taşkınlık yapılmaması konusunda uyaran Gök, duyarlı davrananlara da teşekkür etti.

Bir kilometrelik yürüyüşten sonra Koşuyolu parkı önünde duran kalabalığa BDP otobüsü üzerinden Milletvekili Emine Ayna ile parti yetkilileri hitap etti.tti.Tüm uyarılara rağmen topluluktaki bazı kişiler Abdullah Öcalan posterleri ile PKK flamaları açtı.Yürüyüşte çevik kuvvet ekipleri ve polis panzerleri ise caddenin iki tarafında önlem aldı.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, 3 ay boyunca demokratikleşme paketi denilenerek Türkiye halklarının büyük bir beklenti içine sokulduğunu belirtti.

11020139468823-(1).jpg

11020139471550.jpg

11020139489909.jpg

110201394149440.jpg

110201394178268.jpg

HABERE YORUM KAT