1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Özgür-Der Şubesi Eylem düzenledi
Diyarbakır Özgür-Der Şubesi Eylem düzenledi

Diyarbakır Özgür-Der Şubesi Eylem düzenledi

Diyarbakır Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) ile Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi düzenlediği ortak açıklama ile üniversitelerde başörtüsü serbestliği istedi.

A+A-

Diyarbakır Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) ile Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi düzenlediği ortak açıklama ile üniversitelerde başörtüsü serbestliği istedi.

Sanat Sokağı girişinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, ellerinde taşıdıkları afişlerle başörtüsü yasağını protesto etti. Grup, 'Başörtüsü Kur'an'ın emridir', 'Başörtüsü Allah'ın emridir', 'YÖK, Yolsuzluk, Örtbas Kurumu' gibi pankartlar taşıdı.

Kadınlı erkekli grup adına ilk açıklama Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yılmaz tarafından yapıldı. Başörtüsüne desteklerinin gün geçtikçe artacağını belirten Yılmaz, "Tarihsel süreçte İslam'a, İslami yaşama saldırı karşılığını her zaman bulmuştur. Bugün üniversitelerde başörtülü çocuklarımıza karşı yapılan saldırının müsebbiplerini kınıyoruz. Hiçbir kanun kendi toplumunun inançlarına, ahlaki yaşantısına aykırı olamaz. Anayasa'nın farklı maddelerinde açık ifadeler yer almasına rağmen farklı yorumlar kız çocuklarının mağduriyetine sebep olmaktadır. Bir yanda Haydi Kızlar Okula kampanyası ile kızlar okula çekilmeye çalışılırken diğer yanda başörtüsü sebebiyle çocuklar okuldan uzak kalmaktadır. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu." dedi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi adına açıklama yapan Kevser Beyazyüz ise başörtüsü yasağının ülkenin giderek daha çok can yakan, buna karşılık sessizleşen gerçeği olduğunu dile getirerek, "Üniversitelerin yeni atanan rektörleri 28 Şubat zihniyetinin mesajlarını alarak tereddüt etmeden yerine getirmeye başladı. Bugüne kadar özgürlükçü tavrıyla bilinen Boğaziçi Üniversitesi'ne başörtülülerin şapkayla dahi girmesine izin verilmez oldu. Birçok üniversite çocuğunu başörtüsü yasağı nedeniyle liseye veya üniversiteye gönderemiyor." diye konuştu.

Başörtülülerin gasp edilen haklarını ve insan onuruna yakışır bir eğitim için önlerindeki engelin kaldırılmasını istediğini vurgulayan Beyazyüz, başörtüsü yasağı ile İslami değerlerin hedef alındığını kaydetti. Açıklama sırasında zaman zaman sloganlar atan grup, daha sonra olay çıkarmadan dağıldı.