1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Özgecan için yasta
Diyarbakır Özgecan için yasta

Diyarbakır Özgecan için yasta

Diyarbakır'da dolmuş şoförleri Özgecan'ın, üzerinde "Tecavüz insanlık suçudur, Özgecan'ın katline sessiz kalma" yazılı fotoğrafını astıkları araçlarına siyah kurdele bağladı.

A+A-
Öldürülen Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın fotoğrafı Diyarbakır'da dolmuşlara asılarak araçların ayna ve kapı kollarına siyah kurdele bağlandı.
 
Diyarbakır Barosu ve bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) desteğiyle Şeyh Sait Meydanı'ndaki dolmuş durağında basın açıklaması yapan bir grup kadın, ellerinde dövizlerle Özgecan'ın öldürülmesini protesto etti.
 
Grup adına açıklama yapan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Serap Erkuş, "Talihsizliğimiz o dur ki, erki temsil eden kimi yetkili ve etkililer kadına dair zavallıca açıklamalar yaparak, zaten konforlu sayılmayan toplumsal varlığımızı daha da kötü bir noktaya doğru itmiştir. Bu garip söylemler sürerken kadının konumunda olumlu yönde gelişmeler olacağını beklemek iyimserlikten ziyade saflık olur. Kadını erkeğe bağımlı hale getiren cinsiyetçi politikalar ve eril yasalar sonucu, kadın kıyımları hızla  artmıştır. Buna bağlı olarak faillere yargılama sonucunda uygulanan indirimlere bakıldığında verilen cezaların ne kadar yetersiz kaldığı görülmektedir" diye konuştu.
 
Açıklamanın ardından kadınlar, güzergahta sefer yapan dolmuş şoförlerine üzerinde "Tecavüz insanlık suçudur, Özgecan'ın katline sessiz kalma" yazılı Özgecan'ın fotoğrafı ile siyah kurdele dağıttı.
 
Şoförler, fotoğrafları araçlarının camlarına yapıştırarak, kurdeleleri ayna ve kapı kollarına bağladı.
 
Öte yandan yoldan yoldan geçen diğer sürücüler de korna çalarak protestoya destek verdi.
 
 

HABERE YORUM KAT