1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Müftüsü Ali Melek'in açıklaması
Diyarbakır Müftüsü Ali Melek'in açıklaması

Diyarbakır Müftüsü Ali Melek'in açıklaması

Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, Ramazan aylarında dağıtılan yardım paketleri ile ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Vatandaşların yardım paketlerini çoğu zaman zekat niyetine dağıttığını belirten Melek, "Maddi durumunuz kötü değilse paketleri almayın, vebal

A+A-

Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, yardımlaşmanın en üst seviyeye çıktığı Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri için bir çoğunun zekat niyetine dağıttığı yardım paketleri konusunda vatandaşları uyardı. Varlıklı vatandaşların yardım paketlerini zekat yerine dağıttıklarını anlatan Melek, bu paketleri ihtiyaç sahipleri dışındakilerin almaması gerektiğini vurguladı. "Durumunuz iyi ise bu vebalin altına girmeyin, taşıyamazsınız" diyen Melek, dine göre zekatı sadece fakirlerin alabileceğini hatırlattı.

Zengin vatandaşların zekâtını vermek için yardım paketleri hazırladıklarını ve paralarından mallarından bunun dağıtımını yaptıklarının bilindiğini anlatan Melek, şunları söyledi: "Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bilhassa zekât alması gereken insanlar bellidir. Zenginlerimiz bunu verirken, gerçekten zekât alabilecek durumda olan insanlarımızın bu paketlerden alması gerekir. Yani ihtiyaç sahibinin alması gerekiyor. Hali vakti yerinde olan vatandaşlarımız bu hak sahibi vatandaşların hakkını almaması gerekiyor. Durumuz iyi ise bu vebalin altına girmeyin taşıyamazsınız."

Ramazan ayında dikkat çeken bir hususunda dilenciler olduğunu belirten Melek, dinin dilenmeyi tasvip etmediğini söyledi. Melek, "Yardım yapmasak bile onur kırıcı bir şekilde davranmamız, onları azarlamamız lazım. Bazı dilenciler bu işi geçim kaynağı haline getirmişler ama ne olursa olsun karşımızdaki dilencide olsa insandır biz insan olarak yaklaşımımızı gösterelim Ramazan olgunluğunu ortaya koyayım." diye konuştu.

 

"DARGINLARI İFTAR SOFRASINA DAVET EDİN"

 

Ramazan ayının dini duyguların çok canlı bir hale geldiği mübarek bir ay olduğunu anlatan Melek, şöyle devam etti: "Kuran-ı Kerim'in bu ayda nazil olması, Müslümanları bu ayda Kur'an'la daha fazla haşir neşir olmaya; Kur'an-ı daha fazla okumaya ve daha fazla anlamaya ve anladığı bu yüce kitabın hükümleriyle daha fazla amel etme gayreti içersinde olmak lazım. Müslüman bu ayın faziletine inanarak birtakım noksanlıklarında rabbimiz tarafından af edilecek. Müslümanlar bu ayda dargınlarla ve küskün olanlarla daha fazla böyle dargınlığı ve küskünlüğü giderici anlamında adım atmaktadırlar. İftar sofralarımız bunun en büyük örneklerin oluşturmaktadır. Birbirinize iftar sofralarına davet edin. Ramazan ayı insanlar daha biri birlerini anlama ayıdır. Yardımlaşmanın en üst seviyeye çıktığı bir aydır herkes bunu fark etmektedir."