1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Müftülüğü açıkladı
Diyarbakır Müftülüğü açıkladı

Diyarbakır Müftülüğü açıkladı

Diyarbakır Müftülüğü tarafından 'Kutlu Doğum Haftası'nda ücretsiz olarak dağıtılan kitapta aile kavramı ve gençlikle ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan \'Sorumluluk ve Sorunlar açısından Aile ve Gençlik\' kitabında medyada çıkan bazı magazin haberleri eleştirildi. Sanayi, teknoloji, bilim ve medyanın gençleri ruhsal ve bedensel olarak etkilediği öne sürülen kitapta televizyon ve gazetelerde yayınlanan magazin haberlerinde, \'\'Soyundu işleri açıldı, çıplak pozla şöhreti buldu\'\' haberlerinin genç kızları kötü alemlere teşvik ettiği ileri sürüldü. İnsan neslinin huzurlu, mutlu ve barış içerisinde yaşaması için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Aile ve Gençlik kitabında magazin haberlerine tepki gösteriliyor. Diyarbakır Müftülüğü tarafından \'Kutlu Doğum Haftası\'nda ücretsiz olarak dağıtılan kitapta aile kavramı ve gençlikle ilgili önemli bilgiler yer alıyor. \'\'Oku Düşün\'\' sloganı ile Doç. Dr. İsmail Karagöz tarafından kaleme alınan 197 sayfalık kitapta evlenme, boşanma, namaz, oruç, hac ve zekatın yanı sıra Kur\'an-ı Kerim ile Hz. Muhammed\'in örnek hayatı hakkında geniş bilgiler sunuluyor. 

Magazin haberlerinin gençler üzerindeki etkisi

Aile ve gençlik kitabında gençliği tehdit eden zararlı alışkanlıklar arasında sigara, alkol, zina, fuhuş, kumar ve uyuşturucu gösterilirken, sanayi, teknoloji, bilim ve medyanın iyi kullanılmadığı zaman gençler üzerinde olumsuz etki yaptığına dikkat çekiliyor. Televizyon ve gazetelerde yayınlanan bazı magazin haberlerinin eleştirildiği kitabın \'\'Bazı yayın organları ve kötü örnekler\'\' bölümünde şunlar yer alıyor: \'Maalesef günümüzde gençler bir kısım film, gazete, dergi, televizyon ve benzeri iletişim vasıtalarıyla ahlaki ve manevi değerleri zedeleyici şekilde yönlendirilmekte, özellikle genç kızlara değer azaltıcı etki yapılmaktadır. Mesela medyada sıkça gündeme getirilen ve adeta özendirilen, evlilikler yerine birlikte yaşama ve eş değiştirmedir.\' ifadeleri yer alıyor