1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır milyonları ağırlayacak
Diyarbakır milyonları ağırlayacak

Diyarbakır milyonları ağırlayacak

Newroz kutlamalarının ana ve final merkezi olan Diyarbakır, her yıl olduğu gibi bu yılda milyonları ağırlamaya hazırlanıyor.

A+A-

Diyarbakır Newroz Tertip Komisyonu üyesi Abdulgani Alkan, “Nasıl Demirci Kawa, Dehaq zalimine karşı bir direniş ateşini yaktı. Halkımız da 2016 Newrozu’nu bu duygularla alanlarda karşılayacak. Newroz alanına direniş ruhuyla çıkacağız” dedi.

 

KJA, DBP, HDP, HDK ve DTK öncülüğünde “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla 21 Mart'ta Diyarbakır’da kutlanacak Newroz'a milyonların katılması beklenirken, Diyarbakır Newroz Tertip Komisyonu üyesi Abdulgani Alkan, Türkiye ve Kürdistan’da 7’den 70’e herkesi Newroz kutlamasına davet etti.

 

2016 Newrozu’nu Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye’de ciddi sorunların yaşandığı bir dönemde karşıladıklarına dikkat çeken Alkan, 2016 Newrozu'nun kalıcı bir barışa vesile olması için herkesin alanlarda olması gerektiğini ifade etti. Alkan, 2013 yılında Öcalan’ın çok önemli bir mesajının olduğunu ve bu mesajı dünyanın dört bir yanında 2 milyona yakın insanın gelip alanda dinlediğine vurgu yaptı. Öcalan'ın barış mesajının büyük bir umut yarattığını söyleyen Alkan, bu Newroz da da umudla alanları dolduracaklarını dile getirdi.

 

Alkan, “Amed Newrozu'nu 'Direnerek kazanacağız' sloganıyla karşılıyoruz. AKP kirli savaşı Kürdistan’ın her yerinde sürdürmek istiyor. Buna dur demek için alanlarda, Newroz’da nasıl Demirci Kawa, Dehaq zalimine karşı bir direniş ateşini yaktı. Nasıl 12 Eylül Amed Zindanı'nda Mazlum Doğan 3 kibrit çöpünü yakarak direniş kıvılcımını yaktı. Ve nasıl ki Zekiyeler Amed’te kendini yakarak direnişi yüceltiyse. Halkımız 2016 Newrozu’nu bu duygularla alanlarda karşılayacak. Newroz alanına direniş ruhuyla çıkacağız” diye konuştu.

“Milyonları aşan insan seli buluşacak”

Yarın geç olmasın deniliyorsa, zalimin zulmü bitirilmek isteniyorsa her an direnişte olunması gerektiğini ifade eden Alkan, bu duygularla insanların Newroz alanına bir sel gibi akması gerektiğini söyledi. Alkan, “Bu baskıcı ve tekçi anlayışa hep beraber dur dememiz gerekir” dedi. Newroz Tertip Komisyonu olarak büyük bir çalışma yürüttüklerinin altını çizen Alkan, teknik, güvenlik, süsleme, karşılama ve davetler konusunda yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını aktardı. Alkan, 21 Mart’ta milyonları aşan insan selini buluşturacaklarını belirtti.

Alkan, AKP iktidarının dilini, kültürünü ve varlığını reddeden köle bir toplum yaratmanın peşinde olduğunu ileri sürerek, “Newroz’un bir diğer anlamı da Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmaktır. Tüm bunlar yan yana getirildiğinde Newroz'un ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Onun için direniş ruhuyla, barış talebiyle ve Öcalan'a özgürlük şiarıyla Newrozu karşılıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT