1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta 900 işçi iş bıraktı
Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta 900 işçi iş bıraktı

Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta 900 işçi iş bıraktı

Karayollarında çalışan taşeron işçiler iki aydır maaş alamadıkları için iş bıraktı. Diyarbakır, Mardin, Cizre ve Merkez işyerlerinde çalışan işçiler 4 gündür iş durdurdu. İşçilerin taşeron işçi olarak çalıştırılamayacağına dair Yargıtay kararı olmasına ra

A+A-

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Diyarbakır, Mardin, Cizre ve merkez işyerlerinde çalışan 900 taşeron işçi iki aydır maaş alamadıkları için iş bıraktı.

Türk-İş'e bağlı Yol-İş Sendikası'na üye işçiler , Cizre'deki 95'inci Şube Şefliği önünde biraraya gelerek basına açıklama yaptı.
Yapılan açıklamada şunlar söylendi; “Tüm sorunlara karşı duyarsız kalan işverene karşı iş kanununun 34. maddesine dayanarak işyerini terk etmeden iş bırakma eylemine başlamışlardır.”

İşçilerin taşeron işçi olarak çalıştırılamayacağına dair Yargıtay kararı olmasına rağmen, işçilerin henüz kadroya geçirilmemiş olmaları da hukuksuzluğun bir diğer boyutu.
“Bu işçiler şu anda yasal olarak mahkemece, kadrolu işçi statüsüne alınmasına dair bir karar var. Fakat Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı bunu uygulamıyor.”
Bugün iş bırakma eylemlerinin dördüncü gününe giren işçiler, maaşlarını almadan işe dönmemekte kararlı.

ulusalkanal.com.tr