1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır maneviyat şehri
Diyarbakır maneviyat şehri

Diyarbakır maneviyat şehri

Diyarbakır'ın mâneviyat şehri olduğunu söyleyen vali Cahit Kıraç, “Diyarbakır, kültür ve inanç turizmi merkezi olma yolunda ilerliyor” dedi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, “Son zamanlarda yapılan faaliyetlere baktığımızda mâneviyat şehri Diyarbakır'ın bir kültür ve inanç turizmi merkezi olma yolunda ilerlediğini görmekteyiz” dedi.

Vali Kıraç, Dicle Üniversitesi (DÜ) Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Peygamberler Sempozyumu ve Eğil Tanıtım Günleri”nin açılışında yaptığı konuşmada, Anadolu coğrafyasının İslâm medeniyetiyle Diyarbakır'da tanıştığını ifade ederek, hicretten 7 yıl sonra Hz. Süleyman'ın komutanlığındaki ordu ile bu toprakların fethedildiğini söyledi.

Diyarbakır'ın fethinden yüzlerce yıl önce Hz. Zülküf ve Hz. Elyasa peygamberlerin yanı sıra Osmanlı salnamelerinde isimleri geçen Nebi Hallak, Nebi Harun ve Nebi Harut'un da Eğil'de medfun olduğunu kaydeden Vali Kıraç, şöyle konuştu:

“Son yıllardaki faaliyetlerle ve kültür varlıklarına verdiği değerle kabuğunu kırmaya başlayan gerçek çehresini ortaya çıkaran Diyarbakır bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlemektedir. 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, İslâm'ın 5. Harem-i Şerif'i olan Ulu Cami'yi bağrında barındıran Diyarbakır, bir taraftan Malabadi Köprüsü ile şehrimize gelenleri selâmlarken diğer yandan şehit sahabe türbeleriyle ziyaretçilerini mistik iklimine çekmektedir.”

İslâm öncesi dönemlerin ortaya çıkarılması için yapılan kazı çalışmaları ve restorasyonlar ile Diyarbakır'ın güzelliklerinin gün yüzüne çıkmaya başladığını vurgulayan Kıraç, “Elbette ki sadece bu eserlerin ortaya çıkarılması yeterli değildir. Bunların tanıtılması, bilinirliğinin arttırılması da en az diğer çalışmalar kadar kıymetlidir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT