1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır madde bağımlılığına karşı mücadele
Diyarbakır madde bağımlılığına karşı mücadele

Diyarbakır madde bağımlılığına karşı mücadele

Diyarbakır'ın temel sorunlarından biri haline gelen madde bağımlılığına ilişkin kurulan ve bir yıldır çalışma yürüten Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu, kentteki çalışmalarına madde bağımlılığı oranını tespit ederek başladı.

A+A-

Platform içinde yer alan Hevra Destek Merkezi, bağımlılarla bir araya gelip bir diyalog zemini oluşturmak ve bu konuda "sosyal rehabilitasyon" anlayışı içerisinde sosyal yaşamlarını güçlendirmelerini sağlayacak çalışmalar ve aktiviteler yapıyor. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öcülüğünde bir yıl önce madde bağımlılığının önüne geçmek amacıyla kentte bulunan birçok sivil toplum örgütü ve kurumun katılımıyla Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu oluşturdu. İlk iş olarak kentteki madde bağımlılığı oranını araştıran platform, kentin bu anlamda grafiğini çıkarttı. Madde bağımlılığını, kişinin sorunu olarak değil bir kentin ve toplumun sorunu olarak ele alan platform, bu anlamda kentteki en önemli sorunlardan biri olan madde bağımlılığının önüne geçmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Yapılan anket çalışması kapsamında, 17 ilçe ve büyükşehir için madde bağımlılığı genel risk durumunun bütün boyutlarıyla araştırılarak ortaya çıkarılması kapsamında 10 bin 362 kişi ile görüşüldü.

Yapılan çalışmalar sonucunda Diyarbakır genelinde madde kullanım sıklığı yüzde 1,4 iken, ilk denenen madde ise yüzde 88.4'lik bir oranla esrar olduğu tespit edildi. Madde bağımlılarının, maddeyi kullanma nedenlerinde "arkadaş etkisi" yüzde 29.7 ile ilk sırada yer alırken bunları "merak", "keyif amaçlı" ve "özenti" gibi nedenler izliyor. Maddeyi kullanımı alt yaş sınırı 8'e düşerken üst yaş sınırı ise 29 olarak saptandı. Madde bağımlılarının yüzde 86,4'ü maddeyi arkadaş ortamında aldığını belirtti. Maddeyi bırakmak isteyen bağımlıların oranı yüzde 51,6 iken, istemeyenlerin oranı ise 48, 4 olarak belirlendi. 

Platformun içinde yer alan kurumlardan biri olan ve Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı faaliyet yürüten Hevra Destek Merkezi Koordinatörü Fırat Düzgün, yapılan çalışmaları değerlendirerek, özelde Diyarbakır genelde ise Kürdistan illerinde her geçen gün artan sorunlardan bir tanesinin madde bağımlılığı olduğunu, madde bağımlılığının hem çocukları hem de gençleri hedef aldığını söyledi. Bağımlılığın sadece kişileri etkileyen bir durum olmadığını dile getiren Düzgün, bu durumdan aileler başta olmak üzere çevre ve toplumun etkilendiğine işaret etti. Bu anlamda toplumsal yönü ağırlık basan bu soruna karşı kentteki birçok sivil toplum örgütünün bir araya gelip Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu'nu oluşturduğunu belirten Düzgün, bu soruna karşı birlikte hareket edilmesinin platformun temel felsefesi olduğunu söyledi.

'Beceri ve ilgi alanlarına göre atölyeler açıldı'

Düzgün, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu'nun bir yıldır madde bağımlılığıyla mücadele konusunda çalışma yürüttüğünü belirterek, "Çalışmalarımızın amacı bağımlılarla bir araya gelip bir diyalog zemini oluşturmak ve bu konuda 'sosyal rehabilitasyon' anlayışı içerisinde sosyal yaşamlarını güçlendirmelerini sağlayacak çalışmalar ve aktiviteler yapmaktır" dedi. 

Yaptıkları sosyal aktivite çalışmaları hakkında bilgi veren Düzgün, destek merkezinde bağımlıların beceri ve ilgi alanlarına göre başlangıçta resim, takı ve müzik atölyesi olmak üzere üç atölye açtıklarını ve ileriki süreçlerde bu sayıyı daha da arttıracaklarını söyledi. Düzgün, destek merkezinde bağımlıların psikolojik ve sosyal destek almaları amacıyla meslek uzmanlarının olduğunu belirtti. İleriki süreçte özellikle hedef kitlelerinin 15 ile 25 yaş arası genç grup olduğunu dile Düzgün, çocuk ve gençlere seslenerek, her türlü konuda kendilerine yardımcı olabileceklerini ve mutlaka kendileriyle iletişime geçmelerini istedi. 

'Adsız Narkotikler' Diyarbakır'da 

142 ülkede maddeye karşı faaliyet yürüten "Adsız Narkotiklerin" Diyarbakır'da da oluşturulduğunu ve kendilerini "Amed Azadi Adsız Narkotikleri" şeklinde adlandırdıklarını belirten Düzgün, bu grubun maddeye bağımlı, ama maddeden uzak durmak için birbirlerini destekleyenlerden oluştuğunu ve sayılarının her geçen gün arttığının altını çizdi.

'Bağımlılar haftada 5 gün sosyal destek alıyorlar'

Hevra Destek Merkezi Rehber Psikolojik Danışmanı Muhsin Söyler ise destek merkezine bağımlıyla ilk olarak kendilerinin görüşme yaptığını belirterek, "İlk başta hangi durumda olduğunu saptıyoruz. Hangi maddeleri ne zamandan beri kullandığını ve maddenin üzerinde ne kadar etkili olduğunu belirlemeye çalışıyoruz" dedi. 


Bağımlının aile ile ilişkilerini de değerlendirdiklerine dikkat çeken Söyler, tüm veriler ışığında bir teşhis koyarak tedaviye başladıklarını bildirdi. Söyler, bağımlıların haftada 5 gün destek merkezinde kaldıklarını ve burada eğitim aldıklarını belirterek, "Psikolojik olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Travma geçirenlerle birebir ilgileniyoruz. Kültür ve sanat, spor ve müzik ilgisi olanları bu kurslara yönlendiriyoruz. Böylece sosyalleşmesini sağlayıp iyileşmesine katkı sunuyoruz" diye konuştu. Söyler ayrıca, bağımlıları iki ay boyunca gözetim altında tutup davranışlarını izlediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler