1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır lojistik merkez olacak'
'Diyarbakır lojistik merkez olacak'

'Diyarbakır lojistik merkez olacak'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Sanayi Sitesi yönetimlerini ziyaret ederken, 7 ayda yeni bağlanan tüm ilçelerdeki planlamaların tamamlandığını söyledi.

A+A-
Diyarbakır'ın kendi alanından daha büyük bir sorumluluk alanı olduğunu ifade eden Anlı, “Diyarbakır lojistik merkez olacak” diyerek morallerin iyi tutulmasını istedi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, Genel Sekreter Feti Süvari, Meclis Üyeleri Erkan Erenci, Nadir Bingöl, Azize Değer Kutlu 2. Sanayi Sitesi'ni ziyaret ederek sanayi site yönetimleriyle bir araya geldi.
 
Ziyarette 2. Sanayi Sitesi Başkanı Hasan Arslan, belediye eşbaşkanları ve yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Arslan, ziyarette Araştırma Hastanesi yanında belediyenin bir arsa temin ettiğini ancak TOKİ'nin oraya sahip çıktığını söyledi.
 
Sanayi Sitesi yapması için TOKİ'ye teklif götürdüklerini belirten Arslan, “Yapı maliyeti ne olur siz çıkarın denildi. Bir müddet aradan sonra TOKİ'den bir yazı geldi. Konut alanı yapıyoruz, sanayi sitelerine giremiyoruz. Sanayi sitesi yapan yerlere bakın. Bundan dolayı arsayı bize verin dedik. 417 dönüm TOKİ'nindir, 117 dönüm de hazinindir” diye konuştu. Buranın arsa bedelinin 95 milyon gösterildiğini belirten Arslan, “Bize çok fazla geliyor. Bin tane iş yeri düşünüyoruz. Bu şekilde olursa arsa kişi başına 50 bine mal oluyor” dedi. 4 Sanayi Sitesi başkanlarıyla bir arada olduklarını belirten Arslan, “Sorunlarımızı birlikte çözeceğiz” diyerek arsa konusunda destek istedi.
 
1. Sanayi Sitesi Başkanı Ekrem Koçer de sanayi sitesi ustalarının bir çok genç yetiştirebileceğini ve bunun için koşulların oluşması gerektiğini söyledi. “Yeni bir yere ihtiyacımız var” diyen Koçer, mevcut yerlerinin kötü olduğunu yapılacak yeni site için arsa konusunda yardımcı olunmasını istedi. 3. Sanayi Sitesi Başkanı Ekrem Kalkan ise işyeri başına 50 bin lira düştüğünü ve belediyenin kendilerine yardımcı olmasını talep etti.
 
7 ayda ilçelerin planlamasını tamamladık
 
Eşbaşkan Fırat Anlı ise seçim dönemlerinde beraber çalıştıklarını ancak önemli olan seçimden sonra da beraber çalışmak olduğunu söyledi. Sanayi siteleri için “Burası kentin aynasıdır” diyen Anlı, “Herkesin girip çıktığı, hemen herkesin bir şekilde mecburen ilişki geliştirdiği bir yer” dedi. Herkesin geleceğe dair sorumlulukları bulunduğunu vurgulayan Anlı, “Biliyorsunuz, artık Büyükşehir Belediyesi, bütün şehre dönüştü. Artık sadece Diyarbakır şehir merkezi dört ilçe 90 köy değil. 17 ilçe, resmi 950 köy, fiilen 2 bine yakın yerleşim alanı ve 1 milyon 600 bin insan. Bütün planlamayı buna göre yapmak gerekiyor” diye konuştu.
 
7 ay içinde Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan yeni ilçelerin organizasyonunu yaptıkları bilgisini veren Anlı, “DİSKİ'nin oralarda teşkilatlandı, Büyükşehir'in koordinasyonu sağlandı. Bunları önemli oranda tükettik ve şu anda birçok ilçede çalışmalarımız, Büyükşehirdeki gibi devam ediyor” dedi.
 
Şehir merkezinde Yağmur Suyu Drenaj Şebekesi inşaatının ve bazı yerlerde altyapı yenileme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Anlı, “Şehir büyüdükçe her şey onunla paralel büyüyor. Bizler de ona yetişmeye çalışıyoruz. Önemli konuda alt yapımızı bitirdik, önemli oranda planlamalarımızı bitirdik. Yeni bağlanan ilçelerin içme suyu, kanal şebekeleri, arıtma sistemleri dahil olmak üzere çoğu projelendirildi. 2015 içerisinde bir çoğunun projesi başlayacak, bir kısmının da bitecek. Örneğin Diyarbakır'da 150 yıl içme suyu sorunu yoksa, Ergani'de de, Silvan'da da, diğer ilçelerimizin tamamında da bu çalışmalar bitecek” şeklinde konuştu.
 
Diyarbakır daha büyük olandan sorumlu bir şehir
 
Bu yıl olağan üstü durumlarla karşı karşıya kaldıklarını da ifade eden Anlı, “Başta Şengal oldu. Sonra Kobane'yle devam eden bütün herkesi etkileyen gelişmeler oldu” dedi.
 
Belediyelerin sadece alt yapı, yol gibi klasik hizmetler yapmadığını insani ve sosyal boyutta da çalışmalar yaptığını kaydeden Anlı, “Şu an binlerce insanımız çadır kentte yaşıyor. Binlerce insanımız Kobane'den gelen, Diyarbakır'ın mahallelerinde kendilerine yaşamaya çalışıyor. Bunlara da destek olmak zorundayız. Suruç'u da ihmal edemezsiniz” diye konuştu.
 
Diyarbakır'ın sadece kendisiyle değil çok daha büyük bir alandan sorumlu olan bir şehir olduğunu vurgulayan Anlı, “Hatta onun çok ötesinde belki Avrupa'ya, Amerika'ya kadar etkisi olan ve beklentisi olan bir şehir” şeklinde konuştu.
 
Daha sık bir araya gelmeye çalıştıklarını ifade eden Anlı, esnafın gözlemlerinin kendileri için yol gösterici olduğunu anlattı. Anlı, Yağmur Suyu Şebekesi gibi altyapının 2015 yılı içerisinde önemli oranda tamamlanacağını ve bir defadan asfalt yapacaklarını bunun da 5-10 yıl rahatlatacağını söyledi. Hafif Raylı Sistem gibi daha büyük ölçekli projelere yönelmenin gerekliliğine işaret eden Anlı, “Enerjimizi, bütçemizi daha ölçekli projelere, daha yoğun projelere ayırmak durumundayız. Umutlu olmalıyız, hepimiz sıkıntılı dönemler yaşadık” dedi.
 
Diyarbakır lojistik merkez olacak
 
Bilinçli olarak Diyarbakır üzerinden kara bulutlu hava yaratılmak istendiğini belirten Anlı, “Diyarbakır tarihinde olmadığı kadar önemli bir şehir haline geldi. Bunu herkes de görüyor. Amerika da görüyor, Avrupa da görüyor, Çin de görüyor. Geleceğimiz son derece aydınlıktır” şeklinde konuştu. Diyarbakır'ın lojistik merkez olacağına işaret eden Anlı, “Diyarbakır buluşma noktası olacak, hem siyasal, hem toplumsal, hem ekonomik anlamda bölgenin en cazibe merkezi olacak” diyerek morallerin iyi olmasını istedi. (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi)

HABERE YORUM KAT