1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Lice saldırısı Malazgirt'te protesto edildi
Diyarbakır Lice saldırısı Malazgirt'te protesto edildi

Diyarbakır Lice saldırısı Malazgirt'te protesto edildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yakacık (Hezan) köyünde askerlerin halkın üzerine ateş açması sonucu Medeni Yıldırım adlı gencin yaşamını yitirmesi ve 8 yurttaşın yaralanmasını protesto etmek amacıyla BDP Malazgirt İlçe Örgütü tarafından parti binası önünde bas

A+A-

Açıklamaya; BDP PM üyesi Alper Budak, Malazgirt Belediye Başkanı M. Nuri Balcı, ilçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. "Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü" pankartı ve Medeni Yıldırım'ın posterinin taşındığı açıklamada konuşan BDP Malazgirt İlçe Başkanı Emir Yurdakul, PKK Lideri Abdullah Öcalan öncülüğünde başlatılan çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildiğini belirterek, "Buna rağmen AKP hükümeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan, hala barışa yönelik somut bir adım atmadığı gibi tek dil, tek millet ve tekçi zihniyeti tekrarlamakta ısrarını sürdürüyor. Karakol, barajlar ve koruculuk sistemindeki ısrarı devam ediyor" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın geliştirdiği tutum ile birlikte Kürt halkına yönelik saldırıların devam ettiğini belirten Yurdakul, "Lice'de sivil halkımıza yönelik güvenlik güçlerinin silahlı saldırıları sonucunda Medeni Yıldırım yoldaşımız katledilmiş, çok sayıda yurttaş yaralanmıştı. Failleri açık olduğu halde hala üstü örtülmekte ve hesabı sorulmamaktadır. Eğer AKP ve Tayyip Erdoğan buna yönelik somut bir adım atmazsa bu halka ve demokrasiye hesap vereceğini ve bu yükün altında kalacağını bilmelidir" diye konuştu. AKP hükümetinin çözüm sürecinde samimiyetini göstermesi için derhal karakol ve baraj yapımları ile korucu alımlarını durdurması gerektiğini vurgulayan Yurdakul, seçim barajının indirilmesi, anadilde eğitime anayasada yer verilmesi ve "KCK" tutuklamalarını serbest bırakılmasını istedi.

HABERE YORUM KAT