1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır kuşatma altında
Diyarbakır kuşatma altında

Diyarbakır kuşatma altında

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) çağrısıyla yapılması planlanan kitlesel açlık greviyle ilgili gözlem yapmak için Diyarbakır'ı dolaştıklarında, kentin tam anlamıyla kuşatıldığını göstere

A+A-

Diyarbakır'da BDP'nin 48 saat sürecek kitlesel açlık grevi çağrısı nedeniyle kepenk kapatma eylemi yapıldı. Eczane ve fırınlar dışında kentteki işyerlerinin neredeyse tamamı açılmazken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olağanüstü güvenlik önlemi aldı. Özel harekat timleri ve çevik kuvvet ekipleri kentin birçok yerinde güvenlik önlemi alırken, caddeleri dolaşan bir polis aracından Valilik tarafından yapılacak eylem ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyuran anonslar yapıldı.
 
Polis aracından, "17-18 Kasım tarihlerinde Koşuyolu Parkı, Batıkent boş arazisine, Park Ormanı, Dağkapı Meydanı, Konukevi önü gibi yerlerde yapılacak eylem ve yürüyüşler Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Söz konusu bu yerlerde yapılacak toplanma veya eylemlere müdahale edilecektir. Tüm Diyarbakır halkına önemli duyurulur" denildi.
 

BDP'nin çağrısı üzerine bugün yapılması planlanan kitlesel açlık grevinin yasaklanmasıyla beraber kentte gerginlik artarken, yaşanan gerginliği yerinde incelemek isteyen İHD Diyarbakır Şubesi, sabah saatlerinden itibaren kent genelinde gözlemlerde bulundu. Yaptıkları gözlemlere ilişkin bir açıklamada bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kentte yaptıkları incelemede, şehrin her tarafının polis tarafından kuşatıldığını gördüklerini söyledi.

 
Özellikle açlık grevinin yapılacağı Parkorman ve BDP İl Binası çevresinin adeta bir işgal görünümü verdiğini belirten Bilici, yaptıkları gözlemleri şöyle sıraladı:
 
*Ofis Semti Gevran ve Ekinciler Caddesi'nin kesiştiği kavşak çevik kuvvet ve özel hareket timleri tarafından sarılmış, çok sayıda zırhlı araç ve TOMA'nın hazır bekletildiği görüldü.
 
*Batıkent Meydanı olarak bilinen arazide çevik kuvvet ve özel hareket polisleri ile çok sayıda sivil polisin bekletildiği gözlemlendi.
 
*BDP İl Binası zırhlı araçlar ile çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındığı, sivil polislerin bina çevresinde görevlendirildiği, partiye giden tüm yolların kapatılarak araçların gidiş gelişlerine izin verilmediği ve parti binası önünde toplanan kitlenin dağıtılmaya çalışıldığı görüldü.
 
*Açlık grevinin gerçekleşeceği yer olarak planlanan Parkorman'ı kuşatacak biçimde onlarca zırhlı araç ve TOMA araçlarının yerleştirildiği, 'polis' yazılı demir bariyerlerle parka giriş çıkışların önlendiği ve çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polislerin park etrafında bekletildiği görüldü. Parkın iç kısımlarında ve Cegerxwin Kültür Merkezi'nde de polisler tarafından giriş ve çıkışlarının engellendiği, çevik kuvvet polislerinin merkezin önünde müdahaleye hazır bekletildiği gözlemlenmiştir.
 
*Birçok noktada kurulan polis kontrol noktalarında halkın birlikte dolaşımının engellendiği, bazı vatandaşların da durdurularak kimlik kontrolünden geçirildiği görüldü.
 
*Kent genelinde neredeyse tüm esnafın kepenk kapattığı ayrıca izlenen bir ayrıntıydı.
 
Aydoğan: Sadece Diyarbakır'a özgü bir yasaklama
Park Orman'da yapılacak olan açlık grevi eylemine katılacak kitlenin polis tarafından engellenmesinin ardından BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde ve Park Orman'a giden yollarda polis barikatı devam ediyor. BDP önünde açıklama yapan Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır Valiliği'nin aldığı iki günlük yasak kararı ve polisin tavrını kınayarak, "Park Orman'da demokratik eylem gerçekleştirecektik. Ama sabah saatlerinde Valilik tarafından İl Başkanlığımız aranarak, kamuoyuna açık yerlerde eylem ve etkinliklerin yasaklandığı bildirildi.
 
Bütün bölge illerini aradım. Diğer illerde böyle bir yasaklama yok. Sadece Diyarbakır'a özgü bir yasaklama. Diyarbakır direnişinden korktukları için böyle bir karar alıyorlar. Çünkü çözümün, demokrasinin ve direnişin başkentidir Amed. Bunu çok iyi biliyorlar; bu ilden başlayacak eylemden, tüm bölge, il ve ilçelerde bulunan halkımız güç alarak direnişe geçecektir. Ama korkunun ecele faydası yok. Çünkü şu anda Amed'in mahalle, sokak ve caddelerinde halkımız direnişe geçmiştir" dedi.
 
Arınç'ın açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın akşam açlık grevlerine ilişkin yaptığı açıklamalara da değinen Aydoğan, "Arınç, birkaç günde asgari ölçüde tutsakların taleplerinin yerine getirileceği için eylemin sona ereceğini söylemiştir. Ama bu halk bu konuda çok hassas olduğu için yapılan açıklamalar, söylenen sözler konusunda adım atılmayıncaya kadar direnişine devam edeceğini herkes biliyor" diye belirtti.
 
Müdahale olursa sonu kötü olacak
Cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların müdahaleyi kabul etmeyeceklerini belirten Aydoğan, "Hükümet devlet nezdinde müdahale düşüncesi varsa, bundan vazgeçilsin. Çünkü açlık grevi 67'nci günde ve tutsaklar kararlılıkla müdahaleyi kabul etmeyecekler. Müdahale edilirse biz de biliyoruz, onlar da biliyor, sonu çok kötü olacak" diye konuştu.
 
Oturma eyleminde bulundukları yere gitmeleri ve eylemlerini bulundukları alanlarda sürdürmelerini isteyen Aydoğan, yarın saat 16.00'da açlık grevi eylemini sonlandıracaklarını söyledi.
 
Açıklamanın ardından BDP İl binasındaki kitlenin büyük kısmı ayrılırken, bazı yurttaşlar ve BDP üyeleri ise bekleyişini sürdürüyor. Polisin BDP İl binası çevresindeki ablukası da devam ediyor.
 
Bağlar'da müdahale
Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesi Fatih Mahallesi Göçmenler Caddesi üzerinde açlık grevi için toplanan kitleye polis, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Polis müdahalesine gençlerin taşlarla karşılık vermesi üzerine polis ile gençler arasında çatışma çıktı. Cadde üzerindeki olaylar devam ediyor.