1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Kürtleri gençlikten umutlu
Diyarbakır Kürtleri gençlikten umutlu

Diyarbakır Kürtleri gençlikten umutlu

Türkiye'de yerel seçimlerin yapılmasına sayılı günler kaldı. Türk Kürdistanı'nın gayri resmi başkenti sayılan Diyarbakır'da aktif şekilde seçim öncesi kampanyası yürütülüyor.

A+A-

Adayların beklentilerinin çoğu gençler ile ilgili. Ama şehrin gençleri laf dinlemek değil somut projeleri görmek istiyorlar.

Rusya'nın Sesi ricası üzerine muhabirimiz Koçer Kikan Diyarbakır Belediye Başkanı adayı Fırat Anlı ve şehrin gençliği temsilcileriyle konuştu:

Fırat Anlı: 'Biz biraz önce Amed olarak adlandırdığımız Diyarbakır gençliğinin temsilcileriyle buluştuk. Onlardan çoğu projelerini sundu, tekliflerini ileri sürdü. Gençliğin şehrin hayatına aktif şekilde katılmaya hazır olması bizi sevindiriyor. Bu kampanyayı Amed sakinlerinin huzurlu ve refah hayat için mücadelesine çevirmek istiyoruz. Sadece gençler değil, tüm yaş gruplarına ait sakinler bu sürece katılmalılar. Gençlikten sadece katılım değil, teklifler de bekliyoruz. Hep beraber zafer kazanacağımıza eminim'.

Özgür Amed: 'Bizim gençlerimiz çok aktif. Şimdiye kadar bize çok şey vaat ediliyordu, ama uygulamada yerine getirilmiyordu. Biz şehrimize dair kararları kendimiz almak istiyoruz. Bizim önerebileceklerimiz da vardır'.

Cane: 'Şehrimiz her şeyden önce özgür olsun istiyoruz. Özgürlük tüm iyiliklerin kaynağıdır. Bu süreçte gençlik, özellikle de eğitim görmüş gençlik önemli rol oynuyor. Gençler arasında mevcut olan uyuşturucu bağımlılığı ve fuhuş gibi olumsuz olaylar, süreçler ortak çabalarımız sonucunda ortadan kaldırılmalı'.

Rojhat: 'Amed – Kürdistan'ın başkentidir. Tarih boyunca bütün siyasi güçler her şeyden önce ta onu ele geçirmeye çalışırdı. Farklı güçler Amed gençliğini hep hedeflerine ulaşmak için kullanırdı. Süslü sözlere, sloganlara pek inanmıyoruz, daha çok somut projelerle ilgileniyoruz. Gençlik sorunlarına dikkat verecek belediye başkan adayını desteklemeye hazırız'.

HABERE YORUM KAT