1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır kültürel programla Viyana`da
Diyarbakır kültürel programla Viyana`da

Diyarbakır kültürel programla Viyana`da

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi fotoğraf sergisi, konser ve dengbejlerle bir kültür programı için Viyana Belediyesi'nin davetlisi olarak Avusturya'ya gitti.

A+A-

Osman Baydemir başkanlığındaki ekip Viyana Belediye Başkanı ile görüştü. Amed/Diyarbakır sergisi açılacak, sanatçı Rojda konser verecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Meclis Üyeleri Şeyda Aslantaş, Raziye Taşkıran, Derya Tamriş, Genel Sekreter Yardımcısı Zülfü Atlı, Fen Daire Başkanı Bülent Uçan, DİSKİ Yatırımlar Daire Başkanı Harun Vural, sanatçı Rojda ve ekibi, fotoğraf sanatçısı Gültekin Tetik, Sanat Galerileri Koordinatörü Barış Seyitvan, dengbejler Mehemede Neyasi ve Şemsedine Vartoyi ile birlikte Viyana'ya gitti. Baydemir ve ekibi Viyana Belediyesi Kültürlerarası Etkinlikler Bölümü'nden Dr. Haydar Sarı ile Kültür Müdürü Bernhard Gencher karşıladı. Gencher, akşam yemeğinde Baydemir ve ekibini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Enternasyonal bir şehir olan Viyana'da Diyarbakır'ı ağırlamaktan gurur duyuyoruz” dedi. Baydemir'e seslenen Gencher, “Azınlıklara ve onların izlerine karşı takındığınız tutum bizim de önemli bir değerdir” dedi.

Sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek ekibi tanıtan Baydemir, Viyana'daki kültür günlerinin “Diyarbakır-Viyana köprüsüne altlık olsun” dileğinde bulundu.

Viyana belediye başkanı ile görüşme

Baydemir, meclis üyeleri Şeyda Altıntaş, Raziye Taşkıran, Derya Tamriş, Genel Sekreter Yardımcısı Zülfü Atlı ile birlikte Viyana Belediye sarayına giderek Belediye Başkanı Dr. Michael Haepel'ı ziyaret etti. Ziyarete Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKOM) Başkanı Hüseyin Akmaz ile yönetim kurulu üyesi Ali Can da eşlik etti.

Diyarbakır'ın tarihsel gelişimi konusunda bilgi veren Baydemir, kentin çok dilli, çok inançlı ve çok kültürlü bir kent olduğunu söyledi. Diyarbakır'ı kültür, sanat, ticaret ve turizm kenti yapma konusunda çaba gösterdiklerini belirten Baydemir, bu kapsamda kültürel  miras konusundaki çalışmalarını anlattı. 19 yıldır belediye başkanlığı yapan Dr. Michael Haepel'e “Bunun sırrı nedir?” diye takılan Baydemir, Viyana Belediye Başkanı'nı 2014 seçimleri öncesinde yapılacak olan Diyarbakır'da yapılacak olan Newroz kutlamalarına davet etti. Kendileri ile konuştuğu Kürt dilinin hala bir eğitim dili olmadığını, uzun süre yasaklı olduğunu belirten Baydemir, "Biliyorum ki Viyana'da 30 bin Kürt yaşıyor. Bunlar için neden bir Kürt Kültür Merkezi oluşturulmasın" diyerek Belediye'nin Kürtlere yer açmasını talep etti.

Baydemir, Suriye'de bir insanlık trajedisi yaşandığını, Esat'ın gitmesi ve Suriye'deki halkların özgürleşmesi gerektiğini söyledi. Bunun diplomasi ve barış ile gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Baydemir, El Kaide ve El Nusra'nın başta Kürtler olmak üzere orada insanlık suçu işlediğini söyledi.

Dr. Haepel ise Avrupa'nın savaşların ne olduğunu çok iyi bildiğini belirterek,  “Bölge barışı konusunda ve Suriye'deki duruma ilişkin olarak sizinle aynı cephedeyiz” dedi. Dr. Haepel, İngiltere Parlamentosu'nun Suriye ile savaşa hayır anlamına gelen kararına çok sevindiğini ifade etti.

Dr. Haepel Viyana'nın tarihinden söz ederek, Viyana'nın etrafının da 6 kilometrelik bir surdan oluştuğunu ancak kralın daha sonra verdiği bir kararla surların yıkıldığını ve yerine kentin en geniş caddesinin yapıldığını söyledi. Viyana'nın çok kültürlü bir kent olduğunu ifade eden Dr. Haepel, kentte yaşayan Kürtlerin de yerlerinin ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Kürtleri 1 Mayıs'taki mitingte görmek bizim için her zaman önemliydi" diye konuştu.

Baydemir, Viyana Belediye Başkanı'na üzerine Diyarbakır Surları ve güneşin işlendiği çini bir tabak armağan ederken, Dr. Haepel ise Viyana'yı simgeleyen bir plaket verdi.

Programda Rojda ve fotoğraf sergisi var

Kültür programı kapsamında sanatçı Rojda ve ekibi 31 Ağustos günü saat 20.00'de Viyana Belediye Meydanı'nda bir konser verecek. Sanatçı Gültekin Tetik'in "Amed/Diyarbakır" adlı fotoğraf sergisi ise 1 Eylül Pazar günü saat 20.00'de Müze Müdürlüğü Sergi Salonu'nda açılıyor. Dengbej dengbejler Mehemede Neyasi ve Şemsedine Vartoyi ise sergi salonunda Kürtçe klamlarını dillendirecek. Sergi bir ay boyunca açık kalacak, salonda 1 hafta boyunca da dengbejler klamlarını söyleyecek. Serginin açılışında Diyarbakır'ı tanıtan film gösterilecek, konuklara Diyarbakır'ın kadayıfı ikram edilecek, kültürel yayınlar dağıtılacak.

HABERE YORUM KAT