1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı açılış yaptı
Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı açılış yaptı

Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı açılış yaptı

Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı Başkanı Bejan Matur, dünyayı gezen ve tarihinden anlayan hiç kimsenin Diyarbakır'ın güzelliği karşısında büyülenmemesinin 'içten' olmadığını söyledi.

A+A-

Zaman Gazetesi yazarlarından Bejan Matur başkanlığında kurulan Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı'nın (DKSV) açılış kokteyline her kesimden insan katıldı. Açılışta konser veren dünyaca ünlü cazcı Azam Ali ve Niyaz Grubu dinleyenleri büyüledi.

DKSV'nin açılışı dolayısıyla Kervansaray Otel'de kokteyl verildi. Her kesimden insanın katıldığı kokteyle AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Vali Yardımcıları Ahmet Aydın, Mehmet Yeşilbaş, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdulhamit Bilici, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Öcal, Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

DKSV Başkanı Bejan Matur, dünyayı gezen ve tarihinden anlayan hiç kimsenin Diyarbakır'ın güzelliği karşısında büyülenmemesinin 'içten' olmadığını söyledi. DKSV'nin uluslararası kültür sanat etkinlikleri yapmak için kurulduğunu belirten Batur şöyle konuştu: "Diyarbakır'da periyodik olarak ve özellikle bahar dönemlerinde yoğun festivaller, paneller yapmak üzere planladık çalışmalarımızı. Diyarbakır Ortadoğu'nun çok önemli şehirlerinden biri. Tebriz gibi, Şam gibi, İsfahan gibi. Önemli kültür ve tarihi şehirlerinden biri. Bu özelliğiyle Türkiye'de eşsiz bir şehir. Bu saydığım Ortadoğu şehirleri Diyarbakır'la kıyaslandığında dinamizmi çok daha düşüktür. Diyarbakır'ın bu dinamizmi, bu canlılığı kültür sanat için inanılmaz bir zemin. Biz bunu değerlendirmek, bunun içini açmak, üzerindeki perdeleri kaldırmak, dünyaya tanıtmak, dünyadan sanatçıları buraya getirmek için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu kapsamda bu gün ilk konserimize Azam Ali katıldı. Azam Ali, İran asıllı, Hindistan'da büyümüş, Amerika'da yaşayan dünyaca ünlü bir müzisyen. Kendi kimliğiyle bizim vizyonumuza denk düşen bir sanatçı olduğu için ilk konserimize onu çağırdık."

Matur'un konuşmasının ardından dünyaca ünlü etnik caz sanatçısı Azam Ali ve Niyaz Grubu sahne aldı. Azam Ali, dinleyicileri büyülerken, Diyarbakır'da olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Sesi ve müziği ile dinleyenleri mest eden Azam Ali, kısa konuşmasında, "Sizinle İngilizce konuştuğum için üzgünüm. Buraya gelmeden önce Diyarbakır'da bazı olaylar yaşandığından dolayı bazı çevreler bana güvenlik nedeniyle programı iptal etmemi istedi. Fakat ben bunun yanlış olduğunu düşündüğüm için gelme kararı aldım. Dünyada kardeşleri ayırmak için bir dizi olaylar oluyor, fakat müzik tam tersine insanları birbirine bağlayan Allah'ın bir lütfudur. Ondan dolayı burada şu anda buluştuk" dedi.

Tarihi Deliller Hanı olarak bilinen Büyük Kervansaray Otel'deki Azam Ali konseri gecenin geç saatlerine kadar devam etti