1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır küçelerinde tarihe yolculuk
Diyarbakır küçelerinde tarihe yolculuk

Diyarbakır küçelerinde tarihe yolculuk

Karanlığın çökmesiyle sokak lambalarıyla, gündüz de güneş ışıklarıyla aydınlanan Diyarbakır’ın bazalt taşlarıyla döşeli tarihi küçeleri (sokakları) mistik havasıyla insanı büyülüyor.

A+A-

Sokaklarda yapılacak kısa bir yürüyüş ile kentin tarihi dokusunu anlamak ve hissetmek mümkün.Diyarbakır’ın tarihi ev ve mekanlarının yanı sıra sokakları da ilgi çekiyor.

Kent mimarisinin en belirleyici özelliği olan bazalt taşları ile yapılmış evlerin arasında kalan küçeler (sokaklar) gündüz saatlerinde güneşin aydınlatması ve akşam saatlerinde ise sokak lambalarının ışığıyla büyüleyici bir görüntü veriyor. Bugün eski şehir olarak anılan yani sur içinde kalan bölgedeki doku şehrin tarihî kimliğini yansıtıyor. "Küçe" olarak adlandırılan sokaklar genellikle bir arabanın bile geçemeyeceği kadar dar. Bunun sebebi 19. yüzyılın sonuna kadar surların dışına taşmadan yaşanan kent içi alanın darlığı ve sıcaklık.


Dışarıdan bakıldığında son derece sade ve mütevazı görünen bu evlerde, moloz taştan inşa edilmiş sokak cephesinde iki konsol üzerine oturan saçaklıklı bir kapı bulunuyor. Tarihe kısa bir yolculuk için kentin tarihi sokaklarında mistik bir havayla yürümek eşsiz bir hava yaratıyor.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler