1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır konut satışları azaldı
Diyarbakır  konut satışları azaldı

Diyarbakır konut satışları azaldı

Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde Nisan ayında konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında azaldı.

A+A-
Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde Nisan ayında konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında azaldı. Bölgede ipotekli satışlar yüzde 42 azalırken, diğer satışlar ise yüzde 21 artış gösterdi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesine ait Nisan ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, TRC2 bölgesinde konut satışları Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında azalarak 2 bin 94'e geriledi. İller bazında değerlendirildiğinde, konut satışları Diyarbakır'da Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında azalarak bin 77'e geriledi. Şanlıurfa'da ise yüzde 5 oranında artarak bin 17'ye yükseldi. Diyarbakır'da yapılan konut satışlarının yüzde 49'unu ilk satışlar, yüzde 51'ini ise 2. el satışlar oluşturdu. Şanlıurfa'da ise yapılan konut satışlarının yüzde 59'unu ilk satışlar, yüzde 41'ini ise 2. el satışlar oluşturdu.
 
Diyarbakır'da ipotekli satışlar, konut satışlarının yüzde 28,5'ini, Şanlıurfa'da ise ipotekli satışlar, konut satışlarının yüzde 18,5'ini oluşturdu. Diyarbakır'da ipotekli satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43, Şanlıurfa'da ise yüzde 41 geriledi. - DİYARBAKIR

HABERE YORUM KAT