1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır KMM Kasım ayı toplantısı
Diyarbakır KMM Kasım ayı toplantısı

Diyarbakır KMM Kasım ayı toplantısı

Koordinatörlüğünü Eyüphan Kaya'nın , Moderatörlüğünü Yrd.Doç.Dr.Mustafa Canoruç'un yaptığı Kasım ayı DkMM toplantısı Diyarbakır Barosu toplantı salonunda yapıldı.

A+A-
Gündem, “yerel seçim ve yerinde yönetim”  olarak değerlendirildi. 14 STK temsilcisinin 14 gözlemci ve izleyicinin Katıldığı toplantıya AK Parti Milletvekili Cuma İçten, Ak parti İl Başkan yardımcısı Av.Fırat Arığ ve Hüda Par İl Başkanı Vedat Turgut  ile Başkan Yrd. Metin Turan katıldı.
 
Güneydoğu Demokrasi Derneği(Gündem-Der), Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES), İlim Yayma cemiyeti, MÜSİAD, Dicle Fırat Diyaloğu,  78'liler Derneği,  Azâdi İnisiyatifi, Kibele Kadın Kooperatifi, Diyarbakır Barosu, TÜMSİAD, Girişimci Hukukçular Kulübü, Barış Meclisi, temsilcilerinin yanı sıra Kanaat önderleri ve hukukçular katıldı.
 
Cuma İçten, Biz parti olarak yerinde yönetimi savunuyoruz. Bilindiği gibi 2004'te yerel yönetimlerle ilgili bir yasa teklifinde bulunduk yasa çıktı ancak zamanın Cumhurbaşkanı tarafından veto edildi. Başkanlık Sistemi ile ilgili teklif getirdik ancak yerel yönetimleri savunuyoruz diyen kimi partiler destek vermiyor. Büyükşehir mantığıyla yerelliğe katkı vermeye çalışıyoruz.
 
Biz AK Parti olarak dışarıdan aday ithal etmediğimiz gibi üstelik ön seçim yöntemiyle aday belirliyoruz. Parti içi temayül ile seçilenler arasından bir aday seçilir. Başka partilerde böyle mi acaba?  BDP de bir kimsenin aday olabilmesi için BDP yasal organları mı karar veriyor veya PKK Kandil mi karar veriyor.
Hüda Par İl Başkanı Vedat Turgut, sağduyu çağrısında bulunarak, bu memleketin, bu milletin hayrına çalışmalıyız. Gerekirse ideallerimizden bile taviz vermeyi bilmeliyiz. Biz Hüda Par yönetimi olarak Irak Kürdistan'ına gitmiştik, onlar bu hoşgörüyü oluşturdukları için başardılar. Eğer Barzani ve Talabani anlaşmasaydı böyle bir başarı elde etmeleri mümkün olabilir miydi? BDP bizimle görüşen Barzani'yi bile eleştirdi.
 
Bölgemizde kaos ve kavgadan arınmış, militarist yöntemlerin uygulanmadığı hür ve özgür bir seçimin temennisiyle beklenilen Belediye Başkanının niteliği ortaya konuldu. Bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.
 
1-Kentin hizmetine endeksli çalışmayı hedef edinecek
2-Atanmış gibi bir seçim uygulamasının başkanı olmayacak,
3-Projeleriyle yarışacak,
4-Vatandaşların özgür olduğu bir ortamda seçilmiş olacak,
5-İlk etapta hizmet aşkıyla çalışacak, siyaseti ikinci plana atacak,
6-Ekip çalışmasına önem verecek,
7-Gelişmeye açık olacak,
8-Dünyadan haberdar olacak ancak özüne bağlı kalacak,
9-Gelişim kariyeriyle olgunlaşmış olacak,
10-Halkın tüm renklerini yansıtacak,
Bu vb. niteliklerin dillendirildiği toplantıda gelecek ay adaylığı kesinleşmiş adaylarla on madde üzerinde bir söz anlaşması yapılacak.(Detaylı rapor en kısa zamanda basınla paylaşılacaktır.)

HABERE YORUM KAT