1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır kışa hazırlanıyor
Diyarbakır kışa hazırlanıyor

Diyarbakır kışa hazırlanıyor

Diyarbakır'da kaloriferler 1 Kasım'da yakılacak. İtfaiye Daire Başkanlığı gaz zehirlenmelerine ve yangınlara sebep olan bacaların temizlenmesi için çağrı yaptı. Bu arada kentte yıl sonuna kadar 94 bin abone de doğalgaz kullanmış olacak.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Samet Uçaman, 2012-1013 kış sezonunda kaloriferlerin 1 Kasım'dan itibaren yakılacağını bildirdi. Uçaman kalorifer yakımının havaların ısınmaya başlandığı 15 Nisan'a kadar süreceğini söyledi.

Uçaman, 1. Bölge olarak kabul edilen Kayapınar, Huzurevleri ve Bağlar'da konutların sabah 04.00-08.00 arasında, akşam da 16.00-22.00 saatleri arasında yakılacağını belirtti. Uçaman, bu bölgedeki resmi kuruluşlar ile iş merkezlerinin sabah 07.00-10.00 arasında akşam 13.00-16.00 arasında kalorifer yakmaya izin verdiklerini söyledi. 2. Bölge olarak kabul edilen Yenişehir, Şehitlik ve Suriçi'ndeki konutlarda sabah 03.30-07.30, akşam15.30-21.30 arasında kalorifer yakılabileceğini bildiren Uçaman, aynı bölgedeki resmi kurum ve kuruluşlar ile iş merkezlerinin sabah 07.00-10.00, akşam 13.00-16.00 saatleri arasında kalorifer yakabileceğini kaydetti.

Uçaman saat ayarlamalarında yapılacak düzenlemelere bağlı olarak kalorifer yakım saatlerinde ileri veya geri saat uygulamaları yapılabileceğini söyledi. Uçaman ayrıca dış hava şartlarına göre değerli değişikliklerin de yapılabileceğini duyurdu.

Bilici: Kışa girmeden bacaları temizletin

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici de her yıl onlarca kişinin gaz zehirlenmelerine ve yangınlara neden olan tıkalı bacalar konusunda yurttaşları uyardı. Kirli, tıkalı ve bakımsız bacaların ölüm saçtığını belirten Bilici, “Kış aylarında zehirlenmelere çok fazla rastlıyoruz ve maalesef çoğu ölümle sonuçlanıyor. Ancak bütün yakıtlarda olduğu gibi yanma sonucu oluşan karbonmonoksit gazı zehirlenmeye yol açar. Bu da bakımsız ve tıkanmış bacalardan sızan zehirli baca gazları neticesinde olur” dedi.

Bilici, “Çıkan yangınların yüzde 8'inin bacalardan kaynaklanıyor. Baca yangınları kısa sürede çatı yangınlarına, çatı yangınları da bina yangınlarına dönüşmektedir” dedi. Her yıl düzenli bir şekilde temizlenmeyen bacalar dumanı iyi çekmeyeceğini bacaların kurum (is) birikmesi dolayısıyla tıkandığına dikkat çeken Bilici, “Tıkanan bacalar içerisinde bol miktarda karbonmonoksit gazı bulunan dumanı geri teper, içeri verir. Bu gazı belirli bir süre solunum yoluyla ciğerlerine alan canlılar hayatlarını kaybederler” diye konuştu.

“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”in 58. maddesinde de belirtildiği gibi baca tesisatları esaslarına uygun olması gerektiğini vurgulayan Bilici, “Soba borularının ayda bir, bacaların iki ayda bir; diğer yakıtlar kullanıldığında ise borular iki ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenir” dedi.

Yönetici ve bina sahipleri sorumludur

Baca temizliğinin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapıldığını belirten Bilici, itfaiye birimini bu konuda güvenilebilecek en tecrübeli ve yetkili kuruluş olduğunu vurguladı. Temizlenmiş bacaların çekişinin çok iyi olacağını, iyi çeken bir bacanın yakıtı tam yakacağından, daha az yakıtla daha çok ısınma sağlayacağını vurguladı. Bilici baca temizliği için İtfaiyenin 0412 223 20 00 numaralı telefonlarının aranabileceğini söyledi. Bilici konutlarda ilk 4 kat için baca temizlemenin 55 TL+KDV, ilave her kat için 15 TL+KDV ücret alınacağını bildirdi. Bilici, Belediye Meclisi'nce belirlenen işyeri baca temizleme fiyatının ise ilk 4 kat için 100 TL+KDV, ilave her kat için 25 TL+KDV olduğunu kaydetti.

94 bin abone doğalgaz kullanacak

Diyargaz Genel Müdürü Zülküf Budak da bugün için 95 bin 500 aboneleri bulunduğunu bunlardan 83 bin 900'ünün gaz kullandığını söyledi. Bu yılkı hedeflerinin 105 bin abone yapmak olduğunu belirten Budak, bu sezonda toplam 94 bin abonenin gaz kullanacağını belirtti. Budak, Diyarbakır'da 160 bin abone hedeflediklerini, doğalgaz altyapı çalışmalarının yüzde 85'ini tamamladıklarını kaydetti.