1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır kırsalında büyük operasyon
Diyarbakır kırsalında büyük operasyon

Diyarbakır kırsalında büyük operasyon

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Dicle ile Elazığ’ın Arıcak ilçe kırsalında barınan PKK'lılara yönelik düzenlenen operasyon tüm hızıyla devam ederken, bölgeye karadan ve havadan çok sayıda asker indirildi.

A+A-

PKK'lıları etkisiz hale getirmek için sürdürülen operasyonda zaman zaman çatışma yaşandığı ve bölgedeki pkk gruplarının kıstırıldığı belirtildi. 


Diyarbakır’ın Dicle ilçesinin dağlık ve ormanlık alanında faaliyet yürüten pkk'lılara yönelik düzenlenen operasyon kapsamında Elazığ’ın Arıcak ilçe kırsalında da halkın can ve mal güvenliği için 2 belde ile 5 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

PKK ile mücadele ederken sivil halkın zarar görmemesi için sabah erken saatlerde Diyarbakır’ın Dicle ilçesi kırsalında bulunan Çayüstü, Boğazköy, Kurşunlu, Hopan, Habura, Baltacı, Uluçeşine, Yukarıacar, Yeniköy, Bahçecik, Gelincik, Körmik, Saklı, Layayran, Küpetaşı, Kayaş, Kırkpınar, Taşağil ve Yokuşlu mahalleleri ile Harluk, Boruluk ve Vang komlarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

Başlatılan operasyon kapsamında Elazığ'ın Arıcak ilçesine bağlı Bükardi ve Üçocak beldeleri ile Karakaş, Küplüce, Yoğunbilek, Ormanpınarı, Çevrecik köyleri ile bu belde ve köylere ait mahalle ve mezralarda da halkın zarar görmemesi için sokağa çıkma yasağı ilen edilerek operasyon alanı genişletildi.

BÖLGEYE HAVADAN ASKER TAŞINDI


Dicle ile Arıcak kırsalında tespit edilen pkk'lıların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyon kapsamında Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Hava Grup Komutanlığı pistinden havalanan helikopterlerle bölgeye çok sayıda asker indirildi. Komandoların helikopterlerle taşındığı bölgede pkk'lılara ait barınak ve sığınakların imha edildiği belirtilirken, zaman zaman pkk'lılar ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi. Kış öncesi hazırlık yaparak sığınaklar ve barınaklarda kışı geçirmeye çalışan pkk'lılara yönelik düzenlenen operasyonlarla bölgedeki halkın huzurunu bozan pkk gruplarına darbe vurulmasının ve bölgenin pkk unsurlardan temizlenmesinin hedeflendiği belirtildi.


Bölgede karadan ve havadan operasyonların tüm hızıyla devam ettiği açıklanırken, kış öncesi yurt içindeki pkk yuvalarının tamamen temizlenmesinin hedeflendiği bildirildi.


(AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler