1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Kent Ormanı TOKİ'ye açıldı
Diyarbakır Kent Ormanı TOKİ'ye açıldı

Diyarbakır Kent Ormanı TOKİ'ye açıldı

Adı yolsuzluğa karışmış eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın imzasının bulunduğu kararla Kent Ormanının TOKİ'ye açıldığı iddia edildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bulunan Kent Ormanı TOKİ aracılığıyla talan edilerek, ranta açılmak isteniyor.

Evrensel'den Faruk Ayyıldız'ın haberine göre, Bakanlar Kurulunun özel yetkilerine dayandırılarak alınan kararda Diyarbakır'daki yeşil alanların tahrip edilerek TOKİ ve özel şirketler üzerinden rant alanına dönüştürülmesi dikkat çekiyor. Belgede, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 'Kent Ormanı'nın “Rezerv Yapı Alanı” olarak TOKİ'ye açılmaması gerektiğini belirtmesine rağmen Bakanlar Kurulu 6306 sayılı karara dayanarak Kent Ormanı'nı “Yapı Alanı” olarak onaylıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin yok sayılarak Bakanlar Kurulu tarafından TOKİ'ye açılan Kent Ormanı'nda çoğunluğu çam olmak üzere çok sayıda ağaç türü bulunuyor.

YEŞİL ALANA AVM PLANLIYORLAR

Gazetemize konuşan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Necati Pirinççioğlu, Kent Ormanı'nın devlet eliyle ranta açılmak istendiğini söyledi. Kent Ormanı'nın Bakanlar Kurulu kararıyla yapı rezerv alanı ilan edildiğini anlatarak “Buralar 2000 yılından beri girişimcilere açılmak isteniyor. Diyarbakır'da satılan hazine arazisinin hesabı yok. Sadece Kent Ormanı kaldı. Orasını da sattılar” dedi. Kent Ormanı'nın mahkemelik olduğunu ama yürütmeyi durdurma şansları olmadığını belirten Pirinççioğlu “Yapı rezerv alanı diye konut ve alışveriş merkezleri yapmayı planlıyorlar” diye konuştu.

TOKİ ARACILIĞIYLA RANT SAĞLANIYOR

Yapı Rezerv Yasası'nın afet beklentisine karşı tahliye konutları yapılması için ayrıldığını ama devletin bunu rant ve talan için kullandığına dikkat çeken Pirinççioğlu, “Diyarbakır'da riskli bölge olarak sadece Suriçi belirlendi ama araştırma yapılmadan birçok alan yapı rezerv olarak belirlendi. Buralar imara açıldı ve kişilere satıldı. Arazi kalmayınca imar alanında yeşil alan olan yerleri hedeflerine koydular” dedi. Sadece hazine arazilerinin değil meraların da TOKİ'ye devredildiğini ve rant için imara açılarak satıldığını vurgulayan Pirinççioğlu, seçim sonrası bu meselelerin daha fazla gündem olacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT