1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır-Kayapınar'da anadil yürüyüşü
Diyarbakır-Kayapınar'da anadil yürüyüşü

Diyarbakır-Kayapınar'da anadil yürüyüşü

Anadilde eğitim hakkının tanınması ve okullarda okutulan "Andımız"ın kaldırılması talebiyle okul boykotu eylemleri kapsamında Kayapınar'da yürüyüş düzenlendi.Kaynak: http://www.haberdiyarbakir.com/diyarbakir-kayapinarda-anadil-yuruyusu-60173h/#ixzz2f3Qcil

A+A-

Anadilde eğitim hakkının tanınması ve okullarda okutulan "Andımız"ın kaldırılması talebiyle okul boykotu eylemleri kapsamında Kayapınar'da yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş Huzurevleri İlk Öğretim Okulu önünde yapılan oturma eylemiyle son buldu.

BDP İlçe örgütü ve Huzurevleri Özgür Yurttaş Derneği tarafından yapılan protestoya öğrenciler ve aileleri katıldı.

Huzurevleri Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen kitle yürüyüşle Huzurevleri İlk Öğretim Okulu önüne gelerek burada basın açıklaması yapıldı. Eyleme Kayapınar Belediyesi Başkan Yardımcısı Aynur Yılmaz, BDP ilçe yöneticileri, aileler ve öğrenciler de katıldı.

Huzurevleri Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Ejder Şingez burada yaptığı açıklamada, ana dilde eğitim dünyadaki tüm halkların ve çocuklarının en temel doğal hakkı olduğunu belirterek, "Bu ülkede yaşayan milyonlarca Kürt çocuğu, 90 yıldır bu temel ve evrensel haktan yoksun bırakılıyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu uygulamanın örneği yoktur. İnsan Hakları Evrensel bildirgesinde 'Her anne babanın çocuklarının eğitiminin şekli ve yöntemini belirleme temel hakkıdır' maddesi belirtmektedir. Çocuklarımıza anadilde eğitimi yasaklayan zihniyeti reddediyoruz. Bugüne kadar bu uğurda mücadele eden herkesi selamlıyoruz. Zindan direnişlerinde anadilde savunma için bedenlerini ölüme yatıran bu halkın on birlerce evladı nasıl ki mahkemelerde anadilde savunma hakkını elde ettiler ise, bizler de okulların açıldığı ilk hafta tek dilli zihniyeti protesto ediyoruz" dedi.

Protesto okul önünde yapılan oturma eylemiyle son buldu.

 

HABERE YORUM KAT