1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır kart batağında
Diyarbakır kart batağında

Diyarbakır kart batağında

Diyarbakır'da son bir yılda 821 milyon liralık kredi kartı harcamasının 91 milyon lirası geri ödenmedi. Diyarbakır'da batık kredi kartlarındaki artış yüzde 75′e çıkarken batık kartların kart harcamalarına oranı yüzde 7,9′dan yüzde 11,1′e tırmandı

A+A-

Diyarbakır'da son bir yıl içinde kredi kartı harcamaları yüzde 24, kredi kartı batağı ise yüzde 75 arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) son verilerine göre, bir yıl içerisinde Türkiye genelinde kredi kartı harcamaları yüzde 26,6 artışla 73,6 milyar lira oldu. Ödenemediği için takibe düşen batık kredi kartı tutarındaki artış ise yüzde 19,6′da kaldı ve 4,5 milyar lira oldu. Batık kredi kartı harcamalarının toplam kredi kartı harcamalarına oranı da yüzde 6,4′ten yüzde 6,1′e geriledi.

İstanbul'da ödenemeyen kredi kartlarının payı azalırken, Ankara tehlike sinyali veren iller arasında yer aldı.Ülke genelindeki bu olumlu gidişe İstanbul'daki kart harcamaları etkili oldu. Yaklaşık her 3 liralık kredi kartı harcamasından 1′inin yapıldığı İstanbul'da batık kredi kartlarındaki artış, söz konusu dönemde sadece yüzde 2,2 oldu. Batık kartların toplam kredi kartlarına oranı da yüzde 6,1′den yüzde 4,9′a geriledi.

Diyarbakır ortalamanın 5 kat üzerinde

Buna karşılık, başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilden kart batağında tehlike sinyalleri gelmeye başladı. Diyarbakır, son bir yılda kart batağında Türkiye ortalamasının 5 kat üzerine çıktı. 821 milyon liralık kredi kartı harcamasının 91 milyon lirası geri ödenemeyen Diyarbakır'da batık kredi kartlarındaki artış yüzde 75′e çıkarken batık kartların kart harcamalarına oranı yüzde 7,9′dan yüzde 11,1′e tırmandı.

Birçok ilde tehlike var

Diyarbakır'ın yanı sıra batık kartlardaki artış hızı Kocaeli'nde yüzde 46,3′e, Bursa'da yüzde 41,2′ye, Antalya'da yüzde 40,9′a, Ankara'da yüzde 40,6′ya, Mersin'de yüzde 39,7′ye, Gaziantep'te yüzde 37,6′ya ulaştı. Aynı şekilde kart harcamalarının en yoğun olduğu ilk 10 il içerisinde İstanbul yüzde 2,2 ile en düşük artış hızını görürken Adana'da yüzde 19,2′lik düşüş yaşandı.

HABERE YORUM KAT