1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Kardelenleri Çoğalıyor
Diyarbakır Kardelenleri Çoğalıyor

Diyarbakır Kardelenleri Çoğalıyor

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi’ndeki el sanatları, benim ailem ve temel giyim kurslarına katılan toplam 132 kadına sertifikaları törenle verildi. Törenden sonra el sanatları kursiyeri Hülya Ağman’ın kurduğu atölyesi Başkan Özsökmenler ta

A+A-

Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi’ndeki el sanatları, benim ailem ve temel giyim kurslarına katılan toplam 132 kadına sertifikaları törenle verildi. Törenden sonra el sanatları kursiyeri Hülya Ağman’ın kurduğu atölyesi Başkan Özsökmenler tarafından açıldı.

Bağlar Belediyesi’nin kadınlara çeşitli mesleki ve kültürel kurslar vermek ve psikolojik danışmanlık desteği sunmak amacıyla kurduğu Kardelen Kadın Evi’nde, el sanatları, benim ailem ve temel giyim eğitimi alan toplam 132 kadın sertifika almaya hak kazandı. Kadınlara sertifikaları Kardelen Kadın Evi’nde düzenlenen törenle verildi. Törene Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Başkan Vekili Rojda Balkaş, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Çağlar Demirel ve çok sayıda kadın katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Koordinatör Demirel, kadınlarla uzun süredir bir çok konuda ortak çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. Kardelen Kadın Evi’nde bir çok alanda yoğun eğitimlerin verildiğini ifade eden Demirel, “Kardelen sizlerle büyüdü, gelişti. Sizlerle birlikte büyük başarılar sağladık. İçinizden bir çok arkadaşımız gördüğü kurslar sonucunda işe başladı, üniversite sınavını kazananlar oldu, kendi işini kuran arkadaşlarımız oldu” dedi. Kardelen Kadın Evi’nde, bilgisayar, okuma yazma, el sanatları, biçki-dikiş kursları verildiğini hatırlatan Demirel, bunun yanında, benim ailem projesi, sosyal ve kültürel çalışmalar, psikolojik danışmanlık hizmeti gibi çalışmaların da sürdüğünü belirtti. El sanatları kursundan 74, temel giyim kursundan 32 ve benim ailem kursundan 26 olmak üzere toplam 132 kadının sertifika almaya hak kazandığını belirten Demirel, “Sizler isterseniz başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Babası, abisi, eşi karşı çıkmasına rağmen buraya gelip büyük başarılar elde eden birçok arkadaşımız oldu. Bu özverinizden dolayı tebrik ediyoruz ve teşekkür ediyoruz” dedi.

‘Kadının yaratıcılığı ortaya çıktı’

Daha sonra söz alan Başkan Özsökmenler, kadın sorununun ülkenin ve Diyarbakır’ın önemli bir sorunu olduğunu ifade ederek, “Ama Diyarbakır kadınının farklı bir yanı var. Diyarbakır kadını sokağa iniyor ve demokrasi mücadelesinde en önde yer alıyor. Ayrıca demokratik bir toplumu yaratmak için birçok konuda kendini yetiştiriyor ve geliştiriyor. El sanatları ve resim kurslarında daha önce eline fırça almamış kadın arkadaşlarımız çok güzel eserler ortaya koydular. Okuma yazma kursunu bitiren bir çok kadın arkadaşımız çok güzel öyküler ve şiirler yazdılar. Burada kadının yaratıcılığı ortaya çıkıyor” dedi. Kadının yaratıcı, paylaşımcı ve diyaloğu temel alan özelliklerine dikkat çeken Özsökmenler, “Kadının yaratıcılığı, kadının azmi, kadının demokratik ve barışçıl özelliklerini Türkiye siyasetine katabilirsek, inanın Türkiye’nin siyaseti bugünkünden farklı olacaktır. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde de pek çok kadın arkadaşımız siyaset içindeki yerini alacak” dedi.

‘Kendimi ifade etme cesareti kazandım’

Daha sonra kadınlara sertifikaları verildi. Sertifikasını alan Hülya Bulut, bu başarıdan dolayı mutluluğunu ifade ederek, “Ben daha önce zamanımın çoğunu televizyon başında ya da örgü örerek geçiriyordum. Buraya ilk geldiğimde bir şey bilmiyordum. Burası çok güzel, sevgi yuvası gibi bir şey. Burada öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla pek çok şey paylaşıyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz, bize böyle bir yer açtığı için. Erkeklere karşı kendimi ifade edebilecek güçte ve cesaretteyim artık. Öğretmenlerimiz bize bu cesareti verdi. Hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi. Sertifikalar verildikten sonra, Kardelen Kadın Evi Erbane Grubu bir dinleti sundu.

‘Kendimle gurur duyuyorum’

Törenin ardından Başkan Özsökmenler ve törene katılan tüm kadınlar, kendi atölyesini kuran Hülya Ağman’ın atölyesinin açılışını yaptı. Özsökmenler, Ağman’ı cesaretinden ve başarısından dolayı kutladı. Atölyedeki ürünleri çok beğenen Özsökmenler, “Bunların hepsinde göz nuru, hepsinde kadının sevinçleri, hüzünleri duyguları var” dedi. Hülya Ağman da kendisine destek veren öğretmen ve arkadaşlarına teşekkür ederek şunları söyledi: “Şu an çok mutluyum. Daha önce ayaklarımın üstünde duramıyordum. Ancak çocuklarımı yetiştirdim. Çocuklarım büyüdü şu an üniversite okuyor. Artık benim de bir şeyler yapma zamanım geldi dedim. Burayı açmaya karar verdim. Öğretmenlerimin ve arkadaşlarımın büyük desteğini gördüm. Hiç olmayacak diye bir şey yok. Fırçayı ilk elime aldığımda çizemiyordum ve ağlıyordum. Şu an dönüp baktığımda kendimle gurur duyuyorum. Sizleri de arkamdan bekliyorum.”