1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Kameralarla izlenecek
Diyarbakır Kameralarla izlenecek

Diyarbakır Kameralarla izlenecek

Diyarbakır'da 3 Ocak'ta meydana gelen bombalı saldırının ardından tartışma konusu olan MOBESE kamera sistemi, Ekim ayında devreye giriyor.

A+A-

Diyarbakır\'da, 3.5 milyon YTL harcanarak Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu(MOBESE) sistemiyle kentin değişik noktalarına yerleştirilen 230 kamera ile test yayınına başladı.

3 Ocak tarihinde Diyarbakır'ın en işlek caddelerinden biri olan Selahattin Yazıcıoğlu'nda 6'sı öğrenci 7 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından büyük tartışmalara yol açan MOBESE kamera sistemi, nihayet hayata geçiriliyor. 3 Ocak'taki patlamayla gündeme gelen bu tartışmalar üzerine yerel yöneticiler harekete geçti.

 

MOBESE DEVREDE

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Aydın, MOBESE sisteminin 6  ay önce ihalesini yaptıklarını ifade ederek, "Yaklaşık 4 trilyon lira civarında bir bedelle mobeseyi ihale ttik. Bunu Türk Telekom ortak girişimi aldı. Türk telekom yapıyor..Özel olarak suçların önlenmesi konusunda çok önemli mobese sistemi. Artı suç işlendikten sonra suçlunun yakalanması açısından çok önemli.  Yani Diyarbakır bu olaydan sonra en azından suç oranında büyük bir düşüş yaşayacağını tahmin ediyoruz" dedi.

 

24 SAAT İZLENECEK

Ekim ayında tamamlanması planlanan sistem devreye girdikten sonra görüntüler 24 saat izlenecek. Oluşturulacak suç haritaları sayesinde yerleşim birimlerine ait her türlü bilgi polisin elinde bulunacak ve herhangi bir olay olduğunda kısa sürede müdahale edebilecek.

 

Diyarbakır Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Aydın, kentin kritik noktalarına yerleştirilen 230 kamera ile öncelikle suç önlemeyi amaçladıklarını, suç oranında düşüş görülmesini beklediklerini söyledi.