1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Kale Savaşları kızışıyor
Diyarbakır Kale Savaşları kızışıyor

Diyarbakır Kale Savaşları kızışıyor

AKP, yerel seçimlerde düşürmek istediği “kalelerden" DTP'ye karşı Diyarbakır için aday arayışına başladı.

A+A-

AKP, yerel seçimlerde düşürmek istediği “kalelerden" DTP'ye karşı Diyarbakır için aday arayışına başladı. Milletvekillerinin Meclis tatili nedeniyle seçim bölgelerinde yürüttükleri bir aylık çalışmanın ardından AKP’de mart ayındaki yerel seçimlere yönelik çalışmalar hızlandı. Partide en ciddi hazırlık, Erdoğan’ın hedef olarak gösterdiği, “kaleler” olarak nitelendirilen üç merkeze yönelik olarak yoğunlaştırıldı. CHP’nin elindeki İzmir Büyükşehir ile Ankara-Çankaya ve DTP’li Diyarbakır Büyükşehir’in alınması için özel çalışma yürütülüyor.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, özellikle Diyarbakır ve İzmir’i alarak büyük bir çıkış yapmak istediği ifade ediliyor. “Kent profiline göre aday” çıkarma anlayışını esas alan AKP, adaylarda, “çalışkanlık, güvenilirlik, modern kent vizyonuna sahip olma” gibi temel kriterler arıyor. AKP yönetimi, yerel seçimlere ilişkin “aday stratejisi”ni de belirledi. Hiçbir seçim bölgesinde belediye başkan adaylarını aylar öncesinden açıklamama kararı alan AKP, bu kararı adayları yıpratmamak amacıyla aldı.DTP'nin Kalesi olan DİYARBAKIR adayı Anketle belirlenecek.

AKP Diyarbakır’da, önümüzdeki aydan itibaren düzenli olarak yapılacak anketlerle belirlenecek. Anketler parti teşkilatı, tabanı ve seçmenlere yönelik olarak ayrı ayrı gerçekleştirilecek. DTP tabanına yönelik anketlerin yapılması da planlanıyor. Anketlerin ardından DTP’nin adayına da bakılarak en güçlü isim bulunmaya çalışılacak.