1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır kadın konferansı sonuç bildirgesi açıklandı
Diyarbakır kadın konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Diyarbakır kadın konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Diyarbakır'da 3 gün süren 1.Ortadoğu Kadın Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı.

A+A-

Önemli ve tarihi bir süreçten geçildiği belirtilen bildiride, sürecin kadınlara tarihsel sorumluluk yüklediği kaydedildi.

Bildiride, "Bu nedenle konferansımızın bu kritik ve tarihi sürece müdahil olma mekanizmalarına hizmet etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konferans bileşeni tüm kadınlar olarak konferans amaç ve kararlarının takipçisi olacağımızı, benzer buluşmaları bir gelenek haline getireceğimizi açıklıyoruz. Bunun için konferans kararı olarak; konferans katılımcılarının tümünü kapsayan bir iletişim ağı oluşturacağız, İkinci konferans toplanıncaya kadar konferans delegasyonu arasındaki iletişim ve politik dayanışmayı sağlamak, birbirimizle daha güçlü işbirliği imkanları oluşturmak için kadından oluşacak dönüşümlü bir koordinasyon grubu kuracağız. Suriye'deki savaştan kaçan kadınların yaşadığı mülteci kamplarını izleme grubu oluşturacağız. Tarihsel bilincimiz ve deneyimlerimiz gösteriyor ki; kökten dincilik kadın özgürlüğüne karşı temel tehditlerinden biridir. Kadını red ve inkar eden kökten dinciliğe karşı mücadelemizi yükseltmek değişim sürecini bir kadın devrimine dönüştürmek temel mücadele konumuzdur." denildi.

Bildiride tecavüz, recm, kadın sünneti, kadın cinayetleri, kadına yönelik erkek ve devlet şiddetine; kadınlara esnek ve güvencesiz çalışmayı dayatan neo liberal politikalara karşı mücadele edileceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT