1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Itb Berlin Turizm Fuarı'nda yer aldı
Diyarbakır Itb Berlin Turizm Fuarı'nda yer aldı

Diyarbakır Itb Berlin Turizm Fuarı'nda yer aldı

Diyarbakır(Amed), 6 Martta açılışı gerçekleşen ve 10 Mart 2013 tarihlerine kadar sürecek olan Dünya'nın en büyük turizm ve seyahat fuarı organizasyonu ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuar'ına katıldı.

A+A-

Almanya'da düzenlenen Dünya'nın en büyük turizm fuarı ve borsası ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'na 188 ülke ve dünyanın birçok yerinden 10 bin 89 katılımcı firma otel ve tatil bölgesi, 94 ülkeden 7 bin gazeteci katılım sağladı. Diyarbakır, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın fuar alanında kurduğu ve Türkiye'nin önemli turizm destinasyonları ve şirketleri ile 105 standın ve 122 katılımcının yer aldığı 3 bin 79 m2'lik stantta kendisine ayrılan alanda tanıtım çalışmalarına başladı.

Diyarbakır'ın sahip olduğu turizm potansiyelinin ön plana çıkarılacağı fuarda Diyarbakır'a en çok turist gönderen ülkelerin de başında gelen Almanya'da düzenlenen Dünya'nın en büyük katılımlı turizm fuarıyla Almanya ve Avrupa Turizm Sektörü başta olmak üzere Dünya turizmine Diyarbakır'ın kültür ve inanç turizmindeki potansiyelinin tanıtımı gerçekleştirilecek.

Fuarda Diyarbakır'ın yer almasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç "Diyarbakır önemli turizm potansiyeline sahip bir kentimizdir. Bu çalışmalarla birlikte devam eden proje ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Diyarbakır'ın ülke ve dünya turizminde önemli yere geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Çelik de, "Diyarbakır yaptığı turizm altyapısının geliştirilmesi ve tanıtım çalışmalarıyla yakın zamanda tüm alt yapı sorunlarını gidererek Türkiye turizminde aranan ve beklenen yeni bir seçenek olacaktır. İçkalesi, Ulu Camii, Peygamber Kabirleri ve diğer önemli destinasyonlarıyla Diyarbakır yakın bir zamanda kültür ve inanç turizminde çok önemli ve hak ettiği yerde yer alacaktır" dedi.

Diyarbakır'ın tanıtımı adına Diyarbakır Valiliği, stantta fuar katılımcılarına Türkçe, Almanca, Arapça, İngilizce ve Japonca gezi rehberi, gezi haritası, broşür ve kitapçıklar ile Diyarbakır'ı tanıtan kitap, tanıtım filmi gibi tanıtım materyallerin dağıtımı sağlandı. Fuar alanında yer alan 20 metre karelik dev ekranda yayınlanan Diyarbakır tanıtım jeneriği de fuar katılımcıları tarafından beğeni ve ilgiyle izlendi.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT