1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır iş konseyi 1 Eylül dünya barış günü mesajı
Diyarbakır iş konseyi 1 Eylül dünya barış günü mesajı

Diyarbakır iş konseyi 1 Eylül dünya barış günü mesajı

Sevgili Diyarbakırlılar;Öncelikle yaklaşmakta olan 1 Eylül Dünya Barış Gününüzü kutlar, yıllardır özlemini çektiğiniz gerçek barış ve kardeşliğe ulaşmanızı dileriz.

A+A-

Bildiğiniz gibi, dört bir yanımızda savaş var. Ortadoğu'da her gün onlarca insanın ölümüne yol açan acımasız savaşlar yürütülüyor.

Kadın, çocuk demeden, masum insanların canına kast eden bir savaş gerçeğinin tanıklığını yapıyoruz.

Hemen yanı başımızda, Rojava'daki insanlarımız açlık ve susuzluğun yanı sıra zalimlerin ölüm tehditleri altında yaşamakla karşı karşıya kalmışlardır.

Türkiye tarafındaki sınır kapılarının kapalı olması Rojava halkına temel insani yardımların ulaşmasına engel teşkil etmektedir.

Yetkililerin, hem ticaret kanallarının açık tutulması hem de temel insani yardımların yapılabilmesi için Rojava ile olan sınır kapılarını acil olarak açmalarını bekliyoruz.

Öte yandan, özellikle Newroz'dan beridir içinde bulunduğumuz 'Kürt Sorununda Çözüm Süreci'nde belli mesafeler kat edilmiş, hükümetten adımların beklendiği bir aşamaya gelinmiştir.

Böylesi bir dönemde, dört bir yanımızdaki kan ve savaş atmosferine rağmen Kürt sorununda çözüme yaklaştığımız bu günlerde, her zamankinden daha fazla sağduyuya ve barış çabasına ihtiyacımız vardır.

Hükümeti, barış ve çözüm sürecinin ilerlemesi için, toplumun beklentisini karşılayacak yasal ve anayasal düzenlemeleri gerçekleştirerek adım atmaya çağırıyoruz.

Bu kritik zamanlarda öncelikle kendi ülkemizdeki iç barışı sağlayarak Ortaoğu'da sürdürülen savaşların çözümüne de katkıda bulunacağımızın bilinciyle hareket etmeliyiz.
Süreç, her kesin üzerine sorumluluklar yüklemektedir.

Tüm halkımızı bu bilinçle 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutlamak üzere, Diyarbakır'da hazırlıkları yapılan görkemli buluşmaya katılmaya çağırıyoruz.

Barış içinde demokratik bir ülkede yaşama özlemiyle, barış gününüzü kutluyoruz.
                                                                                                                              
Ahmet SAYAR
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı
Diyarbakır İş Konseyi Dönem Sözcüsü

HABERE YORUM KAT