1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır İş çevrelerinden 'Açlık Grevleri' için bir adım daha
Diyarbakır İş çevrelerinden 'Açlık Grevleri' için bir adım daha

Diyarbakır İş çevrelerinden 'Açlık Grevleri' için bir adım daha

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, DTSO yönetim kurulu üyeleri, Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl ile DESOB, GÜNSİAD, DİSİAD, GÜNGİAD, DİGİAD, MÜSİAD, OSGİAD, DMD, TOBB Genç Girişimciler kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve

A+A-

DİYARBAKIR İŞ ÇEVRELERİNDEN AÇLIK GREVLERİ İÇİN İKİNCİ ADIM

Geçtiğimiz hafta Ankara'da AKP bölge milletvekilleriyle görüşen heyet, tehlikeli boyuta gelen açlık grevlerinin sona erdirilmesi amacıyla başlattıkları girişimlerini dün de BDP milletvekilleriyle görüşerek sürdürdüler.

Toplantıya DTK eş başkanı Ahmet Türk ile BDP Van milletvekili Özdal Üçer, İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Ağrı milletvekili Halil Aksoy katıldılar.

STK heyeti, tehlikeli gidişatın önüne geçilmesi için BDP milletvekillerinden destek ve görüş isteyerek, Diyarbakır iş çevresi olarak neler yapabileceklerini tartıştılar.

BDP heyeti, iş dünyasının temsilcilerinin bu girişimlerini olumlu bulduklarını belirterek süreklileşmesini istedi.

Toplantıda, BDP milletvekillerince; gerek açlık grevinin tüm Kürtler açısından kabul gören talepleri yerine getirilerek sona erdirilmesi, gerekse de Kürt sorununun çözüm yoluna girmesi için olsun, AKP bölge milletvekillerinin üzerlerine düşen sorumluluklar olduğu dile getirildi.

Başbakan'ın mevcut uzlaşmaz tavrını değiştirecek kilidin bölge milletvekillerinin tutarlı bir tavrıyla açılabileceği beklentisi dile getirilerek, AKP bölge milletvekillerinin hükümet kanadı olarak doğrudan sorumluluk üstlenmelerinin zamanının geldiği vurgulandı.

Açlık grevleri için girişilen mevcut çabaların hızlandırılması gerektiği, Kürt Sorununun çözüm yoluna girmesi içinse sürekli bir inisiyatif oluşturulması gerekliliğinin dile getirildiği toplantı, AKP bölge milletvekillerinin geliştireceği tavra göre daha geniş katılımlı ve sonuç alıcı benzer toplantılar yapılması kararlaştırılarak sona erdi.