1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır İMKB Fen Lisesi’ne 2 ödül birden
Diyarbakır İMKB Fen Lisesi’ne 2 ödül birden

Diyarbakır İMKB Fen Lisesi’ne 2 ödül birden

ürkiye'nin en uzun süreli gençlik organizasyonu olan ve 19 yıldır aralıksız yapılan “Vodafone Freezone 19. Liselerarası Müzik Yarışması”nın finali muhteşem bir geceyle yapıldı.

A+A-

Diyarbakır İMKB Fen Lisesi’nin de bulunduğu 7’si yurtdışından olmak üzere toplam 38 lise yarıştı. İcra dalında birinci olarak müzik stüdyosu kazanan okul ise; Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi oldu. İMKB Fen Lisesi ise basın özel ödülü ve kız solist ödülü aldı.
 
Türkiye'nin en uzun süreli gençlik organizasyonu olan ve Serhat Hacıpaşalıoğlu önderliğinde End Productions tarafından, 19 yıldır aralıksız yapılan “Vodafone Freezone 19. Liselerarası Müzik Yarışması” nın finali muhteşem bir geceyle yapıldı. 7’si yurtdışından olmak üzere toplam 38 lise yarıştı. İcra dalında birinci olarak müzik stüdyosu kazanan okul ise; Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi oldu.
 
Diyarbakır adına finale kalan Diyarbakı İmkb Fen Lisesi Basın Özel Ödülü’nü alırken, grubun solisti İrem Turhan ise En İyi Kız Solist dalında 2. Olarak 2.000 TL’lik ödülün sahibi oldu. Öğrenciler Basın Özel Ödülü’nü Milliyet Gazetesi köşe yazarı ve müzisyen Nazlı Mengi ve Yeni Asır köşe yazarı Elif Aktuğ’dan alırken, İrem Turhan ise sanatçı Melis Sökmen ve Vodafone Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü Gizem Keçeci’den aldı.
 
Rixton’dan Me and My Broken Heart şarkısıyla finalde sahne alan Diyarbakırlı öğrenciler; böyle bir organizasyonda yarıştıkları ve usta isimlerden oluşan jürinin önünde performans sergileyebildikleri için çok mutlu olduklarını dile getirdi.
 
İcra Dalı Birincisi Beyaz Show'a Çıktı
 
Yarışmanın icra dalı birincisi olan ve müzik stüdyosu ödülüne sahip olan “Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi” Beyaz Show’a konuk oldu. Genç müzisyenlerin performansı, Beyaz Show izleyicilerinden büyük alkış aldı.
 
Jüride Birbirinden Değerli İsimler Yer Aldı…
Volkswagen Arena’da gerçekleşen muhteşem finalde, yarışan okulları değerlendiren jüride, birbirinden değerli isimler yer aldı. Yarışmanın kurucusu ve başkanı olan Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun da olduğu jüride; Özkan Uğur, Teoman, Aşkın Nur Yengi,Turhan Yükseler, Tarkan Gözübüyük, Meltem Taşkıran, Mine Mucur,Figen Çakmak,Harun Tekin, gibi sanatçı ve müzisyenlerin yanı sıra; Ali Eyüboğlu, Yüksel Aytuğ, Ömür Gedik, Nazlı Mengi, Mehmet Çalışkan, İlker Gezici, Yavuz Hakan Tok, Edda Sönmez, Ceren Çıplak, Uygar Taylan, Hazan Aköz, İpek Koşan, Çağlan Tekil gibi gazeteci ve köşe yazarları bulundu.
 
Finalde ayrıca; Moğollar, Yüksek Sadakat, Manga, Kargo, Mor ve Ötesi gibi rock müziğin usta isimleri ve Koray Candemir, Soner Sarıkabadayı, Bedük, Pamela ve Edis gibi birçok ünlü müzisyeni de gençlerin heyecanına ortak olmak için onları izlemeye gelenler arasındaydı. Geçen sene Edis’in aldığı “Umut Vaat Eden Genç Yetenek” ödülünü ise bu sene şarkıcı Türkan Kürşad kazandı.
 
Muhteşem Ödüller Sahiplerini Buldu
 
Bu yıl Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılan elemeler sonrası Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Giresun, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Mersin, Osmaniye, Rize, Sakarya ve Zonguldak olmak üzere toplam 17 ilden 38 lise finale kalmaya hak kazandı.
Yarışmada dereceye giren başarılı liseli gençler için eğitim fırsatları da oluşturuldu. Yarışmada üstün başarı gösteren Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi öğrencisi Bayramcan Boy ve Galatasaray Lisesi öğrencisi Barış Alp Dönmez, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden karşılıksız eğitim bursu kazandılar.
Yarışmanın kazananları şöyle:
İcra:
1. Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi
2. Terakki Vakfı Özel Terakki Lisesi
3. Galatasaray Lisesi ve Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi
Kız Solist:
1. Özel Değişim Anadolu Lisesi – Arya İkis
2. Diyarbakır İMKB Fen Lisesi – İrem Turhan
3. Balçova Anadolu Lisesi ve Özel Hatay Koleji – Dila Bahar
Erkek Solist:
1. İstek Bilge Kağan Anadolu Lisesi – Onur Ata Çeliker
2. Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi – Burhan Çakılı
3. İzmir Büyükçiğili Özel Türk Anadolu Lisesi – Berke Aydın ve Amasya Güzel Sanatlar Lisesi – Onur Enis Bolat
Enstrüman:
1. Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi - Ata Kuris (Bas Gitar)
2. Özel İzmir Amerikan Koleji – Ege Akyıldağ (Elektro Gitar)
3. Tarsus Amerikan Koleji – Defne Talya Boyar
Orkestra:
1. Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi
2. Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi
3. Özel Saint Benoit Fransız Lisesi
Sahne Performansı:
1. Giresun Güzel Sanatlar Lisesi
2. Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi
3. Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi Üstün Başarı Ödülü
1. Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi – Bayramcan Boy
2. Galatasaray Lisesi – Barış Alp Dönmez
Gençlik Dergileri Özel Ödülü:
1. Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi
2. Kuzeykent Anadolu Lisesi
3. Kastamonu Güzel Sanatlar Lisesi – Berna Karagözoğlu
Basın Özel Ödülü:
Diyarbakır İMKB Fen Lisesi
Yarışma Jüri Özel Ödülü:
Malta
En İyi Sahne Performansı
İzlanda – Menntaskolinn Vio Hamrahlio Hamrahlid Koleji

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT