1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır İl Koordinasyon toplantısı yapıldı
Diyarbakır İl Koordinasyon toplantısı yapıldı

Diyarbakır İl Koordinasyon toplantısı yapıldı

Diyarbakır'da kamu kurumlarınca sürdürülen 2 milyar 105 milyon 866 bin YTL bedelli 571 proje için 2007 yılında 739 milyon 521 bin, bu yıl ise 427 milyon 967 bin YTL harcandı. Projelerden 83'ü tamamlanırken, 337'si devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır'da kamu kurumlarınca sürdürülen 2 milyar 105 milyon 866 bin YTL bedelli 571 proje için 2007 yılında 739 milyon 521 bin, bu yıl ise 427 milyon 967 bin YTL harcandı. Projelerden 83'ü tamamlanırken, 337'si devam ediyor.

İhale aşamasındaki proje sayısının 75 olduğu ilde 76 projeye de henüz başlanamadı.

Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu'nun 3. toplantısı Vali Yardımcısı Mehmet Yeşilbaş'ın başkanlığında yapıldı. Diyarbakır İl Özal İdare toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun katılamaması nedeniyle yardımcısı Mehmet Yeşilbaş başkanlık etti.

Toplantıda yapılan konuşmalarda 2008 yılı içerisinde Diyarbakır'da gerçekleştirilen projelerden bahsedildi. Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Yeşilbaş, daire müdürleri ile birlikte belirlenen hedeflere ulaşabilmek için tahsis edilen ödeneklerin zamanında kullanılması konusunda özveri ile çalıştıklarına inandığını söyledi.

Açılış konuşmasının ardından kamu kurumlarının müdürleri söz alarak sürdürdükleri projeler hakkında bilgi verdi.

Kaygısız Belde Belediye Başkanı Mustafa Kaymaz, 12 köy, 52 mezranın kullandığı yolun 7 yıldır yapılmadığını ifade etti.

Mermer kamyonları nedeniyle yolda derin çukurlar oluştuğunu anlatan Kaçmaz, yola 7 yıl önce satı kaplama yapıldığını ancak bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmadığını dile getirdi.

İl Özel İdare Müdürlüğü ise, gerekli çalışmayı yapacakları sözünü verdi.

DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı da, yıl sonuna kadar 35 bin ton metreküp kapasiteli yeni bir depo çalışmasının biteceğini aktardı. Sarı, 80 köyün de su ihtiyacını karşıladıklarını belirtti.

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Kılıç ise, yürüttükleri 30 tarım, 7 enerji ve 1 hizmet proje bedelinin 1 milyar 93 milyon YTL olduğunu, son dönende bu projeler için 301 milyon YTL harcadıkları bilgisini verdi.

Kılıç, önümüzdeki günlerde sulama projelerinin ihalesinin yapılacağını ve GAP Eylem Planı kapsamında 2012 yılına kadar bitirileceğini açıkladı.

TEDAŞ Müdürü Reşit Kurttekin de, Suriçi ve Yenişehir ilçelerinde elektrik şebekesini yeraltına alma çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

TEDAŞ'a borcu olan kurum müdürlerini borçlarını en kısa zamanda ödemeleri konusunda uyaran Kurttekin, "Genel Müdür Haşim Keklik, borcunu ödemeyen kamu kurumlarının elektriğinin kesileceğini açıklamıştı. Bize konuyla ilgili genelgesi ulaştı. 15 gün içinde borcunu ödemeyen kurumların elektriğini kesmek zorunda kalacağız." diye konuştu.

TEDAŞ olarak üretim santrallerine olan borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiklerini anlatan Kurttekin, son çare olarak borçları olan kurumların elektriğini kesmek zorunda olduklarını kaydetti.