1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır II. Uluslararası Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarına hazırlanıyor
Diyarbakır II. Uluslararası Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarına hazırlanıyor

Diyarbakır II. Uluslararası Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarına hazırlanıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 'II. Uluslararası Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı' hazırlıklarının sürdüğü belirtildi.

A+A-

20-23 Aralık 2012 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Turizmi Derneği tarafından Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek olan Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı'nda Diyarbakır Kültür ve İnanç turizmdeki potansiyeli ile öne çıkarılacağının hedeflendiği belirtildi.

Diyarbakır'ın önemli bir potansiyeline sahip bir şehir olduğunu, anıtsal bir çok yapısıyla ülkenin en önemli turizm kentlerinden biri olduğunu dile getiren Vali Mustafa Toprak, Hurriler'den başlayarak Osmanlılara kadar uzanan yoğun bir tarihi geçmişi olan Diyarbakır'da yaşayan medeniyetler, dönemlerine ait izlerle kenti ölümsüzleştirdiğini söyledi. Her uygarlık kendi kültürünü, öncekilerle kaynaştırıp, daha zengin hale getirerek yeni kuşaklara adeta bir 'Açık Hava Müzesi' şeklinde sunacaktır diyen Vali Toprak, ”Kente egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları izlere ve çok sayıda tarihi eserlere, kentin her yerinde rastlamak mümkündür.

İç Kale'si, UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Diyarbakır Surları, İslam Dini'nin 5. Harem-i Şerifi Ulu Camii, Hz. Süleyman Camii ve 27 Sahabe Türbesi, farklı inançlara ait mabetleri, Eğil ilçesinde medfun Peygamber Kabirleri, Ergani'de bulunan Hilar Mağaraları ve Çayönü, Bismil'deki Körtiktepe Arkeolojik Kazı Alanı ve Silvan Hassuni Mağaraları ile Diyarbakır tüm zamanların ve günümüzün önemli bir inanç ve medeniyet merkezi durumundadır“ dedi.

FUARDA DİYARBAKIR'IN TARİHİ GÜNDEME GELECEK

Diyarbakır'ın sahip olduğu turizm potansiyeline ve birbirinden farklı turizm aktivite çeşitliliğine rağmen bu yönüyle iyi bir şekilde tanınmamakta olduğun kaydeden Vali Toprak, valilik tarafından yapılacak çalışmaların en hızlı şekilde sürdürüleceğini söyledi. Vali Toprak, "Diyarbakır'ın turizm alanındaki potansiyelini geliştirmek ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlaması, Diyarbakır adına büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle Diyarbakır'ın fuar ve bu tür organizasyonlara katılımına Diyarbakır Valiliği olarak büyük önem verilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında turizm ve seyahat sektöründe önemli yer tutan fuarlara ve tanıtım etkinliklerine katılım çalışmalarımız devam edecektir. Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel değerlerinin gündeme gelerek kamuoyuna yansımasında bu tür organizasyonlara katılım sağlanması oldukça önem arz etmektedir.

Diyarbakır'ın turizm potansiyelinin geliştirilmesine yönelik yürütülen altyapı çalışmalarının yanında tanıtım çalışmaları da Diyarbakır turizmi adına büyük bir önem taşımaktadır. Diyarbakır Valiliğimizin Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Projeleri kapsamında katkılarıyla 2012 yılında yoğun bir şekilde ağırlık kazanan restorasyon ve turizm altyapısı çalışmaları 2013 yılında önemli çıktılar sunacaktır. İç Kale'de yürütülen çalışmalar başta olmak üzere Suriçi bölgesinde yoğun bir şekilde yürütülen bu çalışmalar ile Suriçi başta olmak üzere il geneli ülkemizin kendini koruyan önemli bir turizm merkezi olacaktır. Diyarbakır Surlarının UNESCO Kültür Mirası Adayı sürecinin en iyi şekilde ilerlemesi için çalışmalar hızla devam etmektedir" diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük turizm zirvesi olarak kabul edilen 20-23 Aralık 2012 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı'na katılacağını aktaran Vali Mustafa Toprak, her dönemde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır'ın 20 Aralık 2012 tarihinde "Diyarbakır'ın Kültür ve İnanç Turizmindeki Potansiyeli" adı altında sırasıyla ilin idari yapısı, ekonomik ve sosyal yapısı, coğrafi yapısının anlatıldığı giriş bölümünde nüfus ve demografik özellikleri ayrıntılı ve güncel istatistikleri veriler ışığında bir sunum yapılacağını söyledi.

Vali Toprak, “Yapacağımız sunum görsel öğelerle desteklenerek kentimizin tarihi ve kültürel değerleri yansıtılacaktır. Kentimizin kültür ve inanç potansiyelinden yola çıkarak tarihi ve kültürel değerlerimize dikkat çekmek, ulusal ve uluslar arası tanıtımını sağlamak, bu tür çalışmaların sürdürebilirliğini kılmak amaçlanmıştır. Kentimizin turizm potansiyelini artırmak ve kültür turizminde kentimizin sahip olduğu değerlerin farkındalığının oluşturulması turizm sektörünün bu yönde canlandırılması hedeflenmektedir" şeklinde konuştuGeçen yıl fuara gözlemci olarak katılan Diyarbakır'ın bu yıl katılımcı olarak gidileceği belirtildi.