1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır İHD Başkanı Bilici: Türkiye Pyd'ye Kapıyı Kapattı
Diyarbakır İHD Başkanı Bilici: Türkiye Pyd'ye Kapıyı Kapattı

Diyarbakır İHD Başkanı Bilici: Türkiye Pyd'ye Kapıyı Kapattı

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta 'Kayıplar bulunsun failler yargılansın' sloganıyla düzenlediği oturma eyleminin 234'üncüsü, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta 'Kayıplar bulunsun failler yargılansın' sloganıyla düzenlediği oturma eyleminin 234'üncüsü, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Üzerinde kayıp fotoğraflarının bulunduğu ve 'Kayıplar bulunsun failler yargılansın' ile 'Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar ve bir daha geri gelmediler' yazılı pankartların açıldığı eyleme, İHD üye ve yöneticileri, MEYADER yöneticileri, Belediye-İş Sendikası, SES, 78'liler Vakfı, kayıp yakınları katıldı.

Eylem öncesi konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 234 haftadır kayıpların bulunması için mücadele ettiklerini, etmeye devam edeceklerini söyledi. Tüm çabalarına devletin, hükümetin ve ilgili birimlerin kayıpların bulunması için ve faillerin bulunarak yargılanmaları için hiçbir girişim içersinde olmadıklarını belirterek, yaşanan duyarsızlığı eleştirdi.

HALK HÜKÜMETİN POLİTİKASINDAN RAHATSIZ

Suriye'de PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD'nin askeri kanadı YPG ile radikal dinci El Kaide bağlantılı El Nusra grubu arasında devam eden çatışmalara da değinen Bilici, bununla ilgili olarak Ceylanpınar'da incelemelerde bulunduklarını, Kaymakam, Belediye Başkanı, muhtarlar, esnaflar, çatışmalar sırasında sınırdan gelen kurşunlarla yaşamını yitiren, yaralanan insanların aileleri ile görüştüklerini söyledi. Ceylanpınar'ın ihlallerin yoğun şekilde yaşandığı bir yer olduğuna vurgulayan Bilici, "Savaşın yoğun yaşandığı bir yer. Orada yerel halk ile görüşmelerimiz oldu. Herkesin söylediği şu oldu. Hükümetin ortaya koyduğu politikanın son derece yanlış ve kaygı verici olduğunu, insan haklarına aykırı bir tutum olduğunu söylediler" dedi.

YPG DENETİMİ ALINCA KAPILAR KAPATILDI

Sınır kapılarının şimdiye dek açık tutulduğunu ve yaralıların buradan geçirilerek tedavi edildiğini, ancak YPG güçlerinin sınır kapılarının bulunduğu bölgede hakimiyet sağlaması ile birlikte tamamen kapatıldığını kaydeden Bilici, hiçbir yaralının getirilip götürülmediğini ve yardım malzemelerinin ulaştırılmasının engellendiğini kaydetti. Bilici, Ceylanpınar'da yaptıkları incelemeyi raporlaştırarak birkaç gün içinde kamuoyuna açıklayacaklarını da söyledi.Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldıktan sonra etkinlik sona erdi.

HABERE YORUM KAT