1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Hz.isa Camisi 4 Yıldır Yardım Bekliyor
Diyarbakır Hz.isa Camisi 4 Yıldır Yardım Bekliyor

Diyarbakır Hz.isa Camisi 4 Yıldır Yardım Bekliyor

Diyarbakır kent merkezinde son yıllarda yeni yerleşim birimlerinin oluşması ile birlikte bir çok cami hayırseverlerin yardımları ile yapılıp faaliyete girirken, Şanlıurfa karayolunda bulunan 500 evler bölgesindeki afet konutlarında yapılan Hz. İsa Camisi

A+A-

Türkiye'de, Hz. İsa ismini taşıyan ilk camii olan ve dinler arası hoşgürü ve barışa katkı sunması için yaptırılan camini bazı vatandaşların isminden dolayı yardım etmeye yanaşmadıkları, bazılarının ise caminin kent merkezinin dışında olması nedeniyle camiden haberdar olmadıkları için yardım edemedikleri belirtildi. Diyarbakır Müftülüğü tarafından camiye imam atanıp tamamlanan birinci katı 3 ay önce faaliyete sokulurken, camide kuran kursunun da açıldığı öğrenildi. Diyarbakır Meryem Ana Süryani Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Cami'nin Hz.İsa adını taşamısının çok önemli ve dinlerarası hoşgörü için bir sembol olacağını söyledi.

ADI HZ.İSA OLAN CAMİİNİN 4 YILDA 1 KATI TAMAMLANABİLDİ

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunda 500 evler bölgesinde 1975 Lice depremzedeleri için yaptırılan Afet konutlarında 2009 yılında Cami Yartırma ve Yaşatma Derneği tarafından temeli atılan ve Hz.İsa adı verilen camii, aradan 4 yıl geçmesine ramğen sadece 1 katı yapılabildi. Diyarbakır'da son yıllarda yeni yerleşim birimlerinde çok sayıda cami yine dernekler tarafından yapılıp ibadete açılırken, Hz. İsa camiisine yeteri kadar yardım yapılmaması nedeniyle yapımının tamamlanamadığı belirtildi. Türkiye'de bu İsa Peygamberin adını taşıyan ilk camii olan camiye bazı vatandaşların ismenden dolayı yardım etmek istemediği belirtilirken, kimisinin ise bu caminin varlığından haberdar olmadıkları belirtiliyor.

Hz.İsa camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyesi Abdulgani Yanık, yeteri kadar yardım yapılmaması nedeniyle 4 yıldır caminin tamamlanamadığını belirtirek, hayırseverlerden yardım beklediklerini söyledi. Camiyi 3 ay önce tamamlanan birinci katını ibadete açtıklarını söyleyen Yanık, caminin dinlerarası hoşgörü ve barışın simgesi olması açısından camiye Allah'ın peygamberlerinden olan Hz. İsa'nın adını verdiklerini söyledi. Yanık, yeteri kadar bağış toplanmamasının ise caminin çok merkezi yerde olmamasına bağladı.

Diyarbakır Müftülüğü, caminin tamamlanması için yardım toplanması için izin verirken, Hz. İsa Camisisine 3 ay önce imam ataması yaptı. Camide imam olarak görev yapan Nezir Özlem, camiye yeteri kadar yardım yapılmaması nedeniyle tamamlanamadığını ve Hristiylan cemaatinin ise camiye adından dolayı yardım yapmayacağını söyledi. 3 ay önce faaaliyete sokulan caminin için Büyükşehir Belediyesinin demir yardımında bulunduğu, tamamlanan birinci katın bir kısmının ise çocuklara kuran kursu için açıldığı belirtildi. Cami cemaiti ise camilerinin bir an evvel tamamlanması için herkesten yardım beklediklerini söylediler. Camii yapımına yardım edilmesi için ise dernek tarafından Diyarbakır-Şanlıurfa karakoyuna bir tebela asıldığı görüldü.

PAPAZ AKBULUT, CAMİNİN İSMİ DİNLERARASI HOŞGÖRÜ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Diyarbakır Meryem Ana Süryani Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Cami'nin Hz.İsa adını taşamısının çok önemli ve dinlerarası hoşgörü için bir sembol olacağını belirterek, Bizim maddi imkanlarımız olsa biz yardım ederdik. Sonuçta hepimiz aynı Allah'a inanıyoruz ve Avrupa'da yapılan bir çok camiinin yaphımına orada bulunan Hristiyanlarda yardım ediyor. Bu cami için hayırseverlerin yardım etmesini beklemekten ve bu çağrıyı yapmaktan başka bir şey elimizden gelmiyordedi.