1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır huzur istiyor'
'Diyarbakır huzur istiyor'

'Diyarbakır huzur istiyor'

İstanbul'da devam eden EMITT fuarına 3.günde katılan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak,Diyarbakır'ın tarih ve kültür kenti olduğunu,kentle ilgili olumsuz imajı silmek için bu tür organizasyonlara önem verdiklerini söyledi. Toprak,halkın artık şehirde huzur

A+A-

17.Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı İstanbul'da devam ediyor. Ankara'daki bir konferansa katıldığı için fuarın ilk 2 gününde olmayan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, fuarın 3.gününde Diyarbakır stantlarındaki yerini aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'den sonra Vali Toprak'ın da fuara katılması fuarın renkliliğini artırırken, Vali Toprak,fuarı takip eden Uzay Tv ekibine özel açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır'ın önemli bir tarih ve kültür kenti olduğunu anlatan Vali Toprak, kentle ilgili olumsuz imajın halkı da rahatsız ettiğini söyledi.
 
'BU ALGIYI HAK ETMİYOR'
 
Toprak,”Diyarbakır önemli bir tarih ve kültür kentidir. Tarihten gelen barışçıl şehir misyonu var. Yüzyıllar,hatta binyıllar boyu değişik kültür ve medeniyetleri bağrında barındırmıştır. Burada yaşayan insanlar hep barış içinde yaşamışlardır. Ne yazık ki son yıllarda olumsuz bir imaj oluşmuş. Bu algıyı hak etmiyor. Bizler de halkımız da bu durumu kabul etmiyoruz. Bu yüzden böyle etkinlikleri önemsiyoruz,daha fazla yapmaya çalışıyoruz. Diyarbakırlılar barış ve huzur istiyoruz. Terörle,şiddetle,olumsuzluklarla değil tarihi ve turistik değerleriyle anılmak istiyor.” dedi.
 
'ÖN YARGILARI BÖYLE KIRACAĞIZ'
 
Fuarda Diyarbakır standına gösterilen ilginin sevindirici boyutlarda olduğunu ifade eden Toprak,olaya sadece ekonomik olarak bakmadıklarını söyledi. Toprak,”Vatandaşların ilgi alakası ve beklentimiz iyi bir noktada ilgi duyuyor. Tabii ki Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış. Peygamberler ,sahabeler ve 33 medeniyetin getirdiği tüm kazanımlar, kültürel imaj değerleri ile birlikte yaşam değerleriyle yeme içme kültürleriyle gerçekten nadide bir şehir .Kadim kent ve tabi kadim bir kenti yine kadim bir kent olan İstanbul'da tanıtmak ayrı bir güzellik olsa gerek .Acaba bu turizm kültür fuarları neyi amaçlıyor neyi hedefliyor diye bakarsak burada turizm gezip göreme tanıma anlama önemli bir fonksiyon budur . İnsanlar gezip gördükçe insanların kültürünü yaşayış biçimini yakından algılıyor. Bunun bize getirdiği en büyük fayda ön yargıları yıkıyor. Dolayısıyla işin ekonomik getirisinin yanında bir de insanlar arasındaki barışı hoşgörüyü anlamayı gerçek durumu orda özümsemeyi de bize sağlıyor. Onun için biz bu gibi alanlara daha fazla olarak katılmayı amaçlıyoruz. Gerek uluslar arası fuarlara gerek ulusal fuarlara katılıyoruz. “ diye konuştu.
 
'DİYARBAKIR CANLI MÜZEDİR'
 
“Diyarbakır'ın diğer kentlerden farkı son dönemlerde oluşan bir takım sıkıntıları çekmiş sıkıntılı durumlarla birlikte bir çıkış yapmak isteyen bir arayış içerisinde olan ama gerçek kadim değeri de orada duran bir kent. “ diyen Toprak,Diyarbakır'ın adeta canlı müze olduğunu dile getirdi. Toprak,”Bu anlamda biraz da üstünde yanlış algılama ve anlamlar olan bir kent .Biz bunun için de fuarları önemsiyoruz. Her insan insani güzelliklerini fiziki özelliklerini gerçek manada anlaşılmasını istemez mi? .Şüphesiz ki ister ,Diyarbakır' da .Diyarbakır hak etmiyor yanlış bir algılamayı.Hüküm verilmesini istemiyor. Ama bir taraftan biz insanları bu fuarlarda gerçek manada illeri tanıtırken bir taraftanda o ön yargıları kaldıracak şekilde tanıtımda bulunuyoruz. Gerçek değerimiz bu diyoruz . Kadimden gelen gerçek değerlerimiz bu diyoruz. 12 bin yıl öncesinin tarihi izleri var. Açık ve net 12 bin yıl öncesinin şu anda Diyarbakır arkeoloji müzesinde canlı yaşam örnekleri var. Bu başka illere nasip olan başka kültürlerin getirdiği eserleri olmayan bir özelliktir.”ifadelerini kullandı.
 
ALTINDAĞ: 'DİYARBAKIR İNANÇ KENTİDİR'
 
Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Altındağ ise Diyarbakır'ın kozmopolitik bir kent kimliğine sahip olduğuna dikkat çekerek,her kesimden kurum ve kuruluşun bir araya gelerek bu fuarı organize etmesinin önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Diyarbakır'ın aynı zamanda bir inanç kenti olduğunu anlatan Altındağ ,”Diyarbakır deyince bir kelimeden anlamamak lazım. Diyarbakır bir simgedir ,Türkiye'nin bir simgesidir. Güneydoğunun bir simgesidir .Dolayısıyla Diyarbakır, sahabilerin, evliyaların peygamberlerin kentidir. Eğil'de 4 peygamber yatıyor. Ama tüm bunlara rağmen sanki yanlış imajlarla zaman zaman dışlanmış gibi görünüyor ise de halbuki devlet millet tümüyle el ele verip, basınıyla iş adamlarıyla STK'larıyla köyleriyle kentleriyle herkes ama herkes el ele verip Diyarbakır için bir şeyler yapmak lazım. Bana göre en büyük görev halkımıza düşer. Ondan sonra devlete düşer,ondan sonra da yerel yönetimlere düşer.” diye konuştu.
 
'DİYARBAKIR KOMŞU KENTLERİN GERİSİNDE'
 
Diyarbakır'ın bölge kentlerinin gerisinde kaldığını belirten Altındağ,hem devletin hem yerel yönetimlerin bir şeyler yapması gerektiğini ifade etti. Altındağ,” Belediyelerin çok aktif olmaları lazm. Diyarbakır'ın civarındaki kentlere baktığımızda çok gelişmişler. Bugün Mardin'e yılda 1 milyondan fazla turist geliyor. Turizme açılan bir kent olmuş, 5-6 -7 yıldızlı oteller var.Keza Urfa 180 km bize uzak olan bir kent. Peygamberlerin kenti .Bu iller turizm bakımından başını aldı gitti.Gaziantep'e bakıyorsun sanayii bölgesi.Yollarına bakınca sanki bir Avrupa kenti olduğunu düşünüyorsunuz.Ama Diyarbakır bugüne kadar maalesef o şansı yakalayamamıştır. Şöyle bir atasözü var “suç gayrı meşru bir çocuğa benzer” kimse de o gayri meşru çocuğa sahip çıkmıyor. Kimse ,“Ben bu işte Diyarbakır'ı yanlış imajla tanıttılar. İnşallah o imajlar kalkacak .Başbakanın iktidara gelmesiyle ülkede her alanda güzel şeyler oldu. Diyarbakır da hak ettiği yere gelecek ümidini taşıyorum.” dedi.
 
CANORUÇ: 'HAK ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ'

 
Fuarı izleyen Güneydoğu Demokrasi Derneği Başkanı Mustafa Şenay Canoruç da bir medeniyetler kenti olan Diyarbakır'ın İstanbul gibi Türkiye'nin aynası olan kentte tanıtılmasının ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Canoruç,”Diyarbakır maalesef bugün hak ettiği şekilde anılmıyor. Tarihe beşiklik etmiş,30'un üzerinde medeniyeti barındırmış,tarihin her dönemine damga vurmuş,bir kültür ve turizm değerleri silsilesine sahiptir. Turizmden alması gereken payı ne yazık ki alamadı,alamıyor da. Algı ve imaj çok önemli. Bunu değiştirebilirsek çok şey değişir. Bunu yapmak için de etkileyici,sonuç alıcı projelere ihtiyaç var. EMITT fuarı bu anlamda önemlidir. “ dedi.
 
KILAVUZ :'GÜZEL GÖRÜNTÜLER VAR'
 
Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Başkanı Metin Kılavuz,fuardaki tablonun Diyarbakır'ın özlediği ve hak ettiği görüntüler olduğunu söyledi. Kılavuz,”Kentin tüm bileşenleri burada. Dünya mirasları arasında yer alan tarihi Surlarla ilgili '2013 Diyarbakır surları yılı olsun' kampanyası başlattık. Burada da hem surlarla hem kentin tarihi ve turistik değerleriyle ilgili tanıtımlar yapılıyor. Bu görüntülerin,tabloların sayısını artırmalıyız.” diye konuştu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Muharrem Cebe,fuarın önceki yıllara göre daha renkli ve aktif geçtiğini ifade ederken,kurumlar arasındaki iş birliğinin önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT