1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır Hipodromu'nda yarış heyecanı başlıyor
Diyarbakır Hipodromu'nda yarış heyecanı başlıyor

Diyarbakır Hipodromu'nda yarış heyecanı başlıyor

Türkiye'nin en büyük arazisine sahip olan Diyarbakır Hipodromu'nda, 2016 yarış sezonunu 6 Eylül'de başlayacak.

A+A-

Türkiye'nin en büyük arazisine sahip olan Diyarbakır Hipodromu'nda, 2016 yarış sezonunu 6 Eylül'de başlayacak. Sezonda 27 yarış gününe ev sahipliği yapacak Diyarbakır Hipodromu'nda, 87'si Arap, 85'i de İngiliz atlarının katılacağı toplam 172 koşu planlandı.

Jandarma Koşusu'nun yapılacağı 6 Eylül'deki yarışlarla sezonu açacak Diyarbakır Hipodromu'nda, eylül ve ekim aylarında salı günleri, kasım ve aralık aylarında ise salı ve çarşamba günleri yarış düzenlenecektir. Hipodromdaki 2016 yılı yarış sezonu, 28 Aralık günü gerçekleşecek yarışlarla sona erecek.

DİYARBAKIR HİPODRUMU

Çınar ilçesinde 1 milyon 458 bin 750 metrekare arazi üzerinde kurulu Diyarbakır Hipodromunda 456 ahır ve bu yıl hizmete giren modern at hastanesi yer alıyor. Diyarbakır Hipodromu'nda 23 Eylül 2009'dan bu yana yarışlar düzenleniyor.

SOSYAL ALANLAR

Hipodrom tesisleri ve yarış pistinin 200 dekarlık alana 35.000 adet değişik türlerde fidan dikilmiştir. Ayrıca volkanik kayalardan arındırılmış olan arazinin 70.000 m2’si çimlendirilmiş ve 50.000 m2’si piknik ve mesire alanı olarak düzenlenmiştir. Söz konusu alanda Piknik Kamelyaları, Yürüyüş Yolları ve Çocuk Oyun Parkları ile halkımızın istifadesine sunuluyor.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Türkiye Jokey Kulübünün en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan At’la Terapi Merkezi 20 Ekim 2015 tarihinde hizmet vermeye başlamış olup, bugüne kadar kurumsal ve bireysel kayıt yaptıran 126 Engelli çocuğa 2003 terapatik biniş yaptırılmıştır. Haftada 3 gün olarak hizmet veren At’la Terapi Merkezimize (Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi günleri) ilgi her geçen gün artmaktadır. Piknik alanın merkezine konumlandırılmış pony club tesisinde pikniğe gelen ailelerin aynı zamanda çocuklarına at binme imkanı da sağlanmaktadır.Yetişkinlerin at binmesi için 1 baş İngiliz at bulunmakta olup, haftanın 4 günü belirlenen saatlerde yetişkinlere yönelik binicilik faaliyeti hizmete girmiştir.

KADIN SEYİS PROJESİ

Türkiye Jokey Kulübünün sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Kadın Seyis” projesi Diyarbakır Hipodromunda hayata geçirildi. Kadınların istihdam edilmesi ve atçılık sektörüne kazandırılması çerçevesinde Diyarbakır İşkur İl Müdürlüğü ile yapılan protokol ile “İşbaşı Eğitimi” programı kapsamında 2 kadın seyis Diyarbakır Hipodromu At’la Terapi Merkezinde çalışmaya başladı.

Merkezde 3 adet pony at ve yetişkinlere yönelik binicilik faaliyetlerinde kullanılan 1 baş İngiliz at’ın bakımlarını üstlenen kadın seyisler, erkek egemen atçılık sektöründe kadın işgücünü artırmak, kadınların atçılık sektöründe de yer almasını sağlamaya öncülük etmeleri ve bu mesleğin kadınlarımız nezdinde cazipleştirilmesi adına önemli bir adım atıldı.

HABERE YORUM KAT