1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır heyeti Soma'da
Diyarbakır heyeti Soma'da

Diyarbakır heyeti Soma'da

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi'nin oluşturduğu Diyarbakır Heyeti Manisa'nın Soma ilçesine giderek taziye dileklerinde bulundu.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı bir kararla BDP'li Ayşe Çelikbilek, İlyas Tekin, İhsan Süleymanoğlu, Ahmet Aslan, Güler Özavcı Doğu ile AKP'li Hadi Gülçer ve Güven Tanrıkulu'ndan oluşan Diyarbakır heyeti Soma'ya gitti.

Heyetin kriz merkezi önünden geçişi sırasında çok sayıda Somalılar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin gelişini sevinçle karşıladı. Heyet daha sonra Soma Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Maman ile makamında görüştü.
Heyet adına konuşan Belediye Meclis üyesi ve aynı zamanda Hazro Belediyesi Eşbaşkanı Güler Özavcı Doğu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi'nin oluşturduğu bir heyet olarak geldiklerini söyledi.

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin eşbaşkanları, ilçe eşbaşkanları ve Diyarbakır halkının taziye dileklerini getirdik” diyen Doğu, “Bölge halkı olarak bu tür acıların toplum üzerinde nasıl travmalar yarattığını çok iyi biliyoruz. Kaza bizler için de çok büyük acıya neden oldu. Bu acıyı Soma halkı ile birlikte yaşıyoruz ve paylaşıyoruz” dedi.
Diyarbakır halkı ve yerel yönetimleri olarak her türlü maddi ve manevi destek ve dayanışmaya hazır olduklarını da ifade eden Doğu, bölgedeki belediyeler olarak belediye binalarına siyah bayrak asarak yasa dahil olduklarını bildirdi. Doğu, bundan sonra gerekli önlemlerin alınmasını ve bu yaşanan son acı olma dileğinde bulundu.

“DESTEĞİNİZ ANLAMLI VE ONURLUDUR”

Soma Belediyesi Başkan Yardımcısı Maman, şu anda maddi bir ihtiyaçlarının olmadığını belirterek, “Ama çok fazla manevi desteğe ihtiyacımız var” dedi. Kendileriyle beraber olmalarından dolayı memnuniyetini dile getiren Maman, “Anladık ki çok fazla kenetlenmeye ihtiyacımız var. Manevi desteğiniz çok anlamlı ve onurludur” diye konuştu.
Belediye Heyeti daha sonra Soma Asri Mezarlığı'na geçti ve madenciler için ayrılan kabristanı ziyaret etti. Mezarlıklara karanfil koyan Diyarbakır heyeti, ölenlerin ruhuna Fatiha okudu. Buradaki ailelere de başsağlığı dileyen Diyarbakır heyeti, Kızılay çadırına geçerek buradaki aileleri ziyaret etti ve başsağlığı diledi.


(ÜN-MO-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT