1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Heyeti İzmir'e damga vurdu
Diyarbakır Heyeti İzmir'e damga vurdu

Diyarbakır Heyeti İzmir'e damga vurdu

İzmir Enternasyonel Fuarı için kentte bulunan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticare

A+A-
Diyarbakır Heyetinden İzmir Ticaret Odası'na Ziyaret
 
83. İzmir Enternasyonel Fuarı'na katılmak üzere İzmir'de temaslarını sürdüren Diyarbakır heyeti, kentteki meslek odalarını ziyaret etti. Aralarında Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, DTSO Başkanı Ahmet Sayar ve çok sayıda katılımcıdan oluşan heyet, ilk olarak İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret ederek, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak ve meclis üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Diyarbakır heyetinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Diyarbakır ve İzmir arasında kurulan barış köprüsünün fuar ve bu tür ziyaretlerle güçleneceğini belirten Demirtaş, karşılıklı ziyaretlerin, iki il arasındaki sosyal ve kültürel bağı ve aynı zamanda ticareti geliştireceğini dile getirdi.
 
Ziyarette konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ise geldikleri ilk günden itibaren gerek İzmir halkının, gerek valilik ve büyükşehir belediyesinin gerekse de oda ve borsa yetkililerinin kendilerine göstermiş oldukları sıcak ilgiden dolayı son derece mutlu olduklarını ve kendilerini evlerindeymiş gibi hissettiklerini belirtti.
 
"BARIŞ GÜVERCİNLERİMİZİ İZMİR'DEN 81 İLİMİZE UÇURACAĞIZ"
Sayar, Diyarbakır'ın bu yıl İzmir Enternasyonel Fuarı'nın onur konuğu olması münasebetiyle, kentin tüm dinamikleri ile İzmir'de bulunmalarının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydederek, "Barış sanıldığı kadar da uzak değil, tüm halklar olarak bunu gerçekten istersek başarabileceğimize inancım tam. Bu anlamda hepimize düşen önemli görevler var. Savaşsız, annelerin ağlamadığı, gençlerin yitirilmediği bir gelecek kurmak için, farklılıklarımızın zenginliği ile birbirimizi değiştirmeye çalışmadan yaşama çabası yeterli olacaktır. Buradan 81 ilimize barış güvercinleri uçuralım" dedi.
 
Yaşanan süreçten dolayı Diyarbakır'ın mevcut potansiyeli ve dinamikleri ile hak ettiği yerde olmadığını aktaran Sayar, yatırımcılara çağrıda bulunarak, bu potansiyeli değerlendirmeye davet etti. Yatırım yapmak isteyenlere her zaman kapılarının sonuna kadar açık olduğunu anlatan Sayar, süreçle birlikte Diyarbakır'da ekonomik ve sosyal anlamda hareketlenmelerin olduğunu ve İzmirli yatırımcıların istedikleri zaman, diledikleri kurum ve kuruluş ile her zaman görüşebileceklerini dile getirdi.
 
Diyarbakır'ın 6. Teşvik Bölgesi'nde yer aldığını belirten Sayar, il olarak en avantajlı bölgede yer aldığını ve yatırımcının da bu avantajlı durumu değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Sayar, "Yatırımcı geldiği zaman organize sanayi bölgesinde ücretsiz yer tahsisi yapıyoruz. Birçok şehirde astronomik rakamların talep edildiğini biliyoruz. Yine organize sanayi bölgesinde yatırım yapan sanayici 12 yıl boyunca işçi ve işveren priminden muaf oluyor. Bu yatırımcı açısından çok önemli bir avantaj. KDV muafiyeti var. Nerdeyse faizsiz finansmana ulaşma söz konusu" diye konuştu.
 
Diyarbakır'da son dönemlerde çok önemli bir birlikteliğin de oluştuğunun altını çizen Sayar, valiliğin, belediyenin, kamu kurum ve kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının Diyarbakır'la ilgili projelerde bir bütün olarak, kente katkı sağlamak için büyük bir çaba harcadığını dile getirdi.
 
"SURLARIMIZ DÜNYANIN ORTAK KÜLTÜREL MİRASIDIR"
Diyarbakır'ın turizm potansiyeline de değinen Sayar, Diyarbakır surlarının ve Hevsel Bahçeleri'nin aday olduğu UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenmesi için de destek çağrısında bulundu. Sayar, Diyarbakır surlarının ve Hevsel Bahçeleri'nin dünyanın ortak kültürel mirası olması gerektiğini vurguladı.
 
Görüşme sonrasında karşılıklı plaket takdimi yapılarak, beyaz güvercinler uçuruldu.

HABERE YORUM KAT