1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Hantepe Köyü Çocukları Öğretmenlerini andılar
Diyarbakır Hantepe Köyü Çocukları Öğretmenlerini andılar

Diyarbakır Hantepe Köyü Çocukları Öğretmenlerini andılar

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Hantepe köyünde 12 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarınca katledilen 4 öğretmen, okul bahçesinde düzenlenen törenle anıldı

A+A-

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Hantepe köyünde 12 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarınca katledilen 4 öğretmen, okul bahçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Ellerindeki bayrak ve terörü lanetleyen pankartlarla öğretmenlerin şehit edildiği yere kadar yürüyen köy halkı ve öğrencilere Yenişehir Kaymakamı Adem Aslan ile İl Jandarma Merkez Komutanı Jandarma Binbaşı Murat Doğrusözlü de eşlik etti. Bir köylünün evinin damına astığı 'Tek Vatan Devlet Millet' afişi ise teröre verilen en önemli mesaj oldu.

Hantepe Köyü İlköğretim Okulu bahçesinde yapılan törende teröristlerin katlettiği öğretmenler Cuma İbiş, Uğur Gören, Nesrin Ünügör ve Mustafa S. Küçük'ün (23) özgeçmişleri okundu. Bir kız öğrenci ise şehit öğretmen Nesrin Ünügör adına yazdığı 'Nesrin' adlı şiirini okudu.

Yenişehir Kaymakamı Adem Aslan, yaptığı açıklamada, 30 Eylül 1996'da Hantepe köyüne gelen bir grup teröristin, 4 öğretmeni kaldıkları evden alarak köy dışına götürüp şehit ettiğini söyledi. Bu topraklarda binlerce yıldır birlikte yaşayan insanların birliğini bozmaya yönelik oyunların başarılı olamadığını ve olamayacağını vurgulayan Aslan, ''Bizler binlerce yıldır bu topraklarda aynı amaç için birlikte ve kardeşçe yaşadık. Bu dönemde birliğimize yönelik çok oyunlar oynandı, ancak hiçbiri başarılı olamadı ve olamayacak." diye konuştu.

Şehit edilen öğretmenlerin ülkenin değişik bölgelerinden buraya gelerek sadece çocukların geleceğini hazırlamak için gayret gösterdiğini anlatan Aslan, onların bu güzel hizmeti verirken hain teröre kurban gittiğini ifade etti.

Hantepe köyü muhtarı Fevzi Atlı ise, terör örgütü PKK mensubu bir grubun 30 Eylül 1996'da silah zoruyla evlerinden aldıkları 4 öğretmeni, ülkenin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktıkları, devletini ve milletini sevdikleri için acımadan, vahşice öldürdüklerini söyledi.

Atlı, ''Ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.'' dedi.

Terörden mağdur olan vatandaşların, yıllardır süren bu durumun bitmesini ve huzur içinde yaşamayı arzu ettiğine dikkat çeken Atlı, şunları söyledi: "İşte görüyorsunuz terör örgütü yıllarca bu topraklarda kin tohumları ekti. 20 yıl boyunca 40 bin mazlumun kanını içti. Ancak bugün gelinen noktada sanki onlar haklıymış, masum insanlar haksızmış gibi muameleye tabi olmaktadırlar. İnsan hakları sadece teröristler için gündeme gelmemeli. Şehitlerimizin ve masum insanların da yaşama hakkı olduğu unutulmamalı.''

Törenin ardından köy halkı ile törene katılanlar ellerinde bayraklarla öğretmenlerin şehit edildikleri köy dışındaki taşlı bölgeye doğru yürüdü.

Öğrencilerin taşıdığı öğretmenlerin fotoğraflarıyla büyük bir Türk bayrağının arkasında yürüyen köy halkı öğretmenlerin öldürüldüğü bölgeye gelerek dua edip karanfil bıraktı.